Înfrângere în deplasare, cu echipa campioană

aleksandar-milivojevic-cronica-tricolorul-lmv-scmu-deplasare-faza-2-650×256

Tricolorul LMV Ploiești a întâlnit în deplasare echipa campioană, SCM U Craiova, într-un meci contând pentru etapa a II-a din returul fazei finale în Divizia A1 la volei masculin. După înfrângerea de pe teren propriu cu Volei Municipal Zalău, elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au început foarte motivați jocul de la Craiova.

Oaspeții au avut inițiativa în mare parte a setului întâi, conducând la limită până la 5:4, când SCM U Craiova a ajuns în frunte, punctând de două ori la rând. Tricolorul LMV a replicat imediat, revenind la conducere, scor 7:6, după care chiar s-a desprins la două puncte, scor 10:8.

Echipa antrenată de selecționerul Românei, Dănuț Pascu, a egalat la 10, dar ploieștenii s-au menținut la conducere, refăcând, ulterior, diferența de două lungimi, scor 15:13. Oltenii au egalat și de această dată la 15, însă Tricolorul LMV nu i-au lăsat să preia conducerea, iar, de la 17:17, elevii antrenorilor Stancu și Marinescu s-au distanțat la 20:17, obligând gazdele să solicite timp de odihnă.

Tricolorul LMV a reușit să gestioneze foarte bine avantajul creat. Chiar dacă SCM U Craiova s-a apropiat la un singur punct, 22:21, ploieștenii au punctat ulterior de două ori la rând, ajungând la trei mingi de set. Și, în ciuda celor două șanse anulate de gazde, și-a adjudecat primul act, scor 25:23.

În setul secund, gazdele s-au aflat în frunte încă din start, scor 4:1. Tricolorul LMV a egalat la 5, dar Lică&Co. s-au menținut la timona jocului, desprinzându-se la două lungimi, scor 9:7, respectiv trei puncte, scor 12:9. Tricolorul LMV a răspuns cu două puncte la rând, însă SCM U Craiova a găsit soluțiile pentru a stopa asaltul oaspeților, distanțându-se la 14:11, respectiv 18:13.

Cu Ghimeș și Grigoraș recent introduși, ploieștenii au reușit să reducă din diferență, scor 19:16, dar oltenii au menținut ecartul de trei-patru lungimi, după care au închis setul cu două puncte la rând, scor 25:20.

Setul al treilea a început în echilibru, cu gazdele în frunte, care au reușit să se desprindă la două lungimi, scor 6:4. Tricolorul LMV a replicat prin patru puncte consecutive, care au adus întrebări în tabăra gazdă. Iar elevii antrenorului Dănuț Pascu au găsit răspunsurile potrivite, deoarece au preluat controlul jocului, desprinzându-se la 16:11, după un parțial de 10:3.

Ploieștenii nu s-au regăsit în joc, iar SCM U Craiova s-a distanțat și mai mult, scor 20:12, adjudecându-și setul cu scorul de 25:16.

Gazdele au început setul al patrulea cu trei puncte consecutive, după care ploieștenii au replicat, punctând de patru ori la rând. Dar, la fel ca în setul precedent, SCM U Craiova a revenit printr-un joc pe care elevii antrenorilor Stancu și Marinescu nu au putut să-l contracareze.

Iar, după un parțial de 9:1, gazdele au dus scorul la 12:5. Tricolorul LMV a reușit să mai echilibreze scorul înregistrat pe tabelă, până la al doilea timeout tehnic, scor 16:10.

Au urmat încă trei puncte la rând ale gazdelor, majorând ecartul la nouă lungimi. Iar, după un punct reușit de ploieșteni, SCM U Craiova a încheiat setul punctând de șase ori la rând, adjudecându-și actul cu 25:11, cel mai categoric set cedat de Tricolorul LMV în actualul sezon!

Astfel, Tricolorul LMV Ploiești nu a putut realiza surpriza pe terenul campioanei, care s-a impus în patru seturi, fiind, totuși, doar pentru a patra oară când SCM U Craiova a cedat cel puțin un set din postura de gazdă în acest sezon al Diviziei A1.

În celelalte partide ale etapei din Grupa I valorică, CS Arcada Galați s-a impus pe teren propriu, cu CSM București, scor 3:0 (25:18, 25:20, 25:22), iar Volei Municipal Zalău a învins, tot pe teren propriu, pe Steaua București, scor 3:1 (23:25, 25:17, 25:19, 25:19). Prin urmare, cu trei etape rămase de disputat din campionat, clasamentul arată astfel: 1. Volei Municipal Zalău 70p, 2. CS Arcada Galați 67p, 3. SCM U Craiova 65p, 4. Steaua București 60p, 5. Tricolorul LMV Ploiești 52p, 6. CSM București 34p.

SCM U Craiova – Tricolorul LMV Ploiești 3:1 (23:25, 25:20, 25:16, 25:11)

Sala „Ion Constantinescu”, Craiova; spectatori: circa 400.

SCM U Craiova: Cristian Bartha, Lazar Koprivica, Nikita Stulenkov, Laurenţiu Lică (cpt.), Marian Bala, Marcel Keller – Mihai Mărieș; au mai jucat Filip Todor, Răzvan Olteanu, Bogdan Ene; rezerve neutilizate: Andrei Georgescu, Silviu Suson. Antrenori: Dănuţ Pascu, Claudiu Mitru.

Tricolorul LMV Ploiești: Aleksandar Milivojevic, Pavel Dushkov, Jose Manuel Carrasco, Hiroshi Centelles, Kostiantyn Zhylinskyi, Daniel Vargas Osorio – Goran Skundric; au mai jucat Florin Voinea, Andrei Grigoraș, Vladan Aleksic, Kostiantyn Riabukha, Cosmin Ghimeș (cpt.); rezerve neutilizate: Tomasz Rutecki – Tudorel Farcaș. Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.

Arbitri: Bogdan Stoica şi Benone Vişan, ambii din Bucureşti.

Observator FRV: Angeluş Cotoanţă, din Bucureşti.

sursa: tricolorullmvploiesti