tricolorul-lmv-unirea-dej-deplasare-tur-650×256

CS Unirea Dej – Tricolorul LMV Ploiești 1:3 (23:25, 25:22, 17:25, 16:25)

CS UNIREA: 1. Codrin Mocanu, 2. Franco Ferreira, 5. Andrei Mihălescu. 11. Goran Išek, 12. Adrian Fuzeşi, 17. Marius Dascălu – 9. Vlad Kantor. Au mai jucat: 4. Lucian Tofan, 3. Natan Săvan, 18. Horaţiu Gavriş.
Antrenori: Victor Lazăr, Tiberiu Szilagyi.

TRICOLORUL LMV: 1. Kostianyn Zhylinskyi, 8. Andrei Grigoraș, 9. Florin Voinea, 12. Vladan Aleksić, 14. Tudorel Farcaș, 18. José Carrasco – 2. Goran Škundrić. Au mai jucat: 5. Cosmin Ghimeș, 7. Aleksandar Milivojević, 13. Kostiantyn Riabukha.
Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.

După eliminarea dramatică din Cupa României, în sferturi (după „set de aur” cu SCM U Craiova), Tricolorul LMV Ploiești s-a deplasat la Dej, unde, în această seară, a întâlnit echipa locală CS Unirea, într-un meci contând pentru etapa a IX-a din Divizia A1. Un meci în care Tricolorul LMV încerca să-și consolideze poziția din clasament sau chiar să avanseze.

Gazdele au început în forță, conducând cu 3:1, dar Tricolorul LMV a egalat la 4, cu Aleksic la seviciu, iar, apoi, a preluat conducerea, scor 9:8, după două puncte consecutive. Elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu s-au desprins de la scorul de 11:11, prin trei puncte la rând, reușind chiar să-și majoreze ecartul, câteva momente mai târziu, scor 18:14. Echipa din Dej a înjumătățit avantajul ploieștenilor, scor 21:19, dar, după un parțial de 3:1, Tricolorul LMV și-a procurat patru mingi de set.

Gazdele nu au depus armele, salvând trei oportunități ale oaspeților de a închide setul, act adjudecat, în cele din urmă, din a patra șansă, de echipa ploieșteană, scor 25:23.

În setul secund, CS Unirea Dej a rupt echilibrul din start, distanțându-se la 7:4, prin trei puncte la rând. Tricolorul LMV a redus din handicap, în primă instanță, scor 7:6, dar gazdele au refăcut diferența de trei lungimi, după încă două puncte consecutive. Diferența s-a majorat chiar la patru puncte, scor 11:7. Ploieștenii au revenit de patru ori la doar două puncte în urma gazdelor, însă nu au putut forța egalarea, iar CS Unirea a refăcut ecartul de patru lungimi spre finalul setului, scor 23:19.

Într-o perioadă cu trei timeout-uri cerute (două de gazde și unul de oaspeți), Tricolorul LMV a reușit trei puncte la rând, iar scorul a devenit 23:22 pentru gazde. Însă, echipa din Dej a încheiat actul cu două puncte la rând, scor 25:22, egalând situația la general.

Motivați parcă în plus pentru înfrângerea din setul anterior, actul al treilea a fost dominat de jucătorii pregătiți de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu, pe serviciul lui Grigoraș, distanțându-se la 5:1. Echipa ardeleană a reușit să oprească seria ploieștenilor, apropiindu-se, ulterior, la două puncte, scor 7:9. Însă, Tricolorul LMV s-a desprins decisiv, printr-un parțial de 7:2 (inclusiv o serie de cinci puncte consecutive), iar la al doilea timeout tehnic conducea cu scorul de 16:9.

Gazdele au mai ridicat câteva semne de întrebare în tabăra oaspete, aducând scorul la 23:17 (după trei puncte la rând), răspunse în urma unui timeout, Tricolorul LMV închizând setul cu scorul de 25:17.

În actul al patrulea, Tricolorul LMV a fost echipa care a rupt echilibrul, desprinzându-se după o serie de șase puncte consecutive, scor 9:4. CS Unirea Dej a revenit, reducând ecartul la un singur punct, scor 11:10. Dar, Tricolorul LMV a dat asaltul final câteva momente mai târziu, când a destabilizat jocul defensiv al gazdelor, punctând de patru ori la rând și ducând scorul la 17:12.

Echipa ardeleană a încercat un răspuns, însă a fost unul timid, Tricolorul LMV majorându-și ecartul, după o nouă serie de patru puncte consecutive, iar scorul devenea 21:14.

CS Unirea Dej nu a mai avut nicio soluție pentru a reduce măcar din diferență, iar Tricolorul LMV Ploiești și-a adjudecat actul cu scorul de 25:16, închizând, astfel, meciul, după o oră și 49 de minute, cu scorul de 3:1 la seturi, revenind din Ardeal cu toate punctele puse în joc.

A fost cea de-a șaptea victorie a ploieștenilor, iar în urma celorlalte rezultate înregistrate în cadrul etapei a IX-a, Tricolorul LMV și-a consolidat poziția a patra în clasament, păstrându-se la doar două puncte în urma primelor trei clasate, Steaua București, Volei Municipal Zalău și CS Arcada Galați, dar cu cinci puncte avans față de campioana SCM U Craiova.

Pentru elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu urmează miercuri, 30 noiembrie, ultimul meci de pe teren propriu din turul Fazei I a Diviziei A1, primind replica Universității Cluj, de la ora 18:00, în Sala „Olimpia”.

Celelalte rezultate ale etapei a IX-a:

CSM București – Volei Municipal Zalău 1:3 (25:27, 28:26, 20:25, 17:25)

VCM LPS Piatra Neamț – Știința Bacău 0:3 (23:25, 17:25, 15:25)

Universitatea Cluj – Steaua București 0:3 (23:25, 23:25, 18:25)

Arcada Galați – SCM U Craiova 3:1 (25:14, 23:25, 25:22, 25:23)

Volei Club Caransebeș – Știința Explorări Baia Mare 3:2 (25:22, 18:25, 25:21, 18:25, 15:13)

Sursa: tricolorullmvploiesti.ro