Toate rezultatele de joi seară din preliminariile Cupei Mondiale

sigla cm rusia 2018

Germania, campioana mondială, și Anglia s-au calificat, aseară, la Cupa Mondială de fotbal 2018 din Rusia, după victoriile reușite în penultima etapă a preliminariilor.

Germania a dispus cu 3-1 de Irlanda de Nord, în deplasare, prin golurile înscrise de Rudy, Wagner și Kimmich, repsectiv Magennis.

Anglia a câștigat greu pe teren propriu în fața Sloveniei, cu 1-0, în urma unui gol marcat în prelungiri de Harry Kane (90+4).

În Grupa României, Polonia a făcut un pas important spre calificare, după 6-1 cu Armenia, în deplasare, Robert Lewandowski reușind o triplă.

Danemarca s-a impus în derby-ul cu Muntenegru, 1-0 în deplasare, gol marcat de Christian Eriksen (16).

Norvegia a reușit scorul serii, 8-0 cu San Marino în deplasare, iar Scoția a câștigat in extremis în fața Slovaciei, cu 1-0, gol marcat de Chris Martin (89). Adam Nemec, care joacă la Dinamo București, a evoluat 79 de minute la slovaci.

Iată toate rezultatele și marcatorii

Grupa C

Irlanda de Nord — Germania 1-3; Au marcat: Josh Magennis 90+3, respectiv Sebastian Rudy 2, Sandro Wagner 21, Joshua Kimmich 86.

San Marino — Norvegia 0-8; Au marcat: Markus Henriksen 8, Joshua King 14 — penalty, 17, Mohamed Elyounoussi 39, 48, 68, Ole Selnaes 58, Martin Linnes 86.

Azerbaidjan — Cehia 1-2; Au marcat: Afran Ismailov 55 — penalty, respectiv Jan Kopic 35, Antonin Barak 66.

Grupa E

Muntenegru — Danemarca 0-1; A marcat: Christian Eriksen 16.

România — Kazahstan 3-1; Au marcat: Constantin Budescu 33, 38 — penalty, Claudiu Keșeru 73, respectiv Bauirjan Turisbek 82.

Armenia — Polonia 1-6; Au marcat: Hovhanes Hambardzumian 39, respectiv Kamil Grosicki 2, Robert Lewandowski 18, 25, 64, Jakub Blaszczykowski 58, Rafal Wolski 89.

Grupa F

Anglia — Slovenia 1-0; A marcat: Harry Kane 90+4.

Malta — Lituania 1-1; Au marcat: Andrei Agius 23, respectiv Vykintas Slivka 53.

Scoția — Slovacia 1-0; A marcat: Chris Martin 89.

Cartonaș roșu: Robert Mak (Slovacia) 23.

Câștigătoarele grupelor se califică la turneul final din Rusia, iar cele mai bune opt echipe de pe locul secund dispută baraje pentru celelalte patru locuri.

sursa: agerpres