Steaua a fost Tricolorul!

steaua - tricolorul 2-3

La capătul unui meci maraton care a durat aproape două ore și jumătate, Tricolorul LMV a reușit să învingă Steaua cu 3-2 (26-28, 16-25, 26-24, 25-22, 20-18).

Partida s-a jucat în Sala “Mihai Viteazul” din Capitală și s-a constituit în returul fazei sferturilor de finală ale Cupei României.

După victoria cu 3-0 de la Ploiești, elevii lui Sergiu Stancu au reușit să se califice în semifinalele pupularei competiții la captul unui joc care a început, pentru ei, de la 0-2!

Primul set a fost la discreția trupei ploieștene dar pripeala pe final de set a dus echipa bucureșteană în situația de a se bucura prima. A făcut-o și după următorul, jocul sub orice critică al oaspeților părând elementul fatal în dinamica partidei. A contat, firește, și accidentarea lui Bartha, suferința coordonatorului fiind evidentă…

Setul trei, setul începutului revenirii pentru echipa ploieșteană!

Din acel moment, mizând și pe unele rezerve precum Milivojevic sau Dushkov, oaspeții au revenit parcă din pumni și au întors o situație critică. Ei s-au impus greu în setul trei, 26-24 și au arătat caracter în cel de-al patrulea, câștigându-l cu 25-22! Astfel, înainte de tie-break și, implicit, de finalul meciului, Olteanu&Co. au făcut hora bucuriei sub privirele triste ale fanilor din Capitală.

Pentru ca totul să fie perfect, elevii lui Stancu și-au adjudecat și setul al cincilea, după 23 de minute jucate intens, egalitatea persistând de nu mai puțin de 9 ori! În acest set, antrenorul a mizat pe sextetul Jorna, Stulenkov, Kullo, Darlaczi, Dushkov, Carrasco și liberoul Kroiss, lipsa de presiune dar și evoluția lor constant bună parafând o victorie frumoasă, nescontată după primele două seturi!

Echipele calificate în semifinalele competiției

Dinamo București – CS Arcada Galați 0-3 (22-25, 20-25, 21-25)

SCM U” Craiova – CSM București 3-0 (25-22, 25-22, 25-16)

Unirea Dej – ACS VM Zalău 1-3 (25-21, 21-25, 15-25, 22-25)

Steaua București – Tricolorul Ploiești 2-3 (26-28, 16-25, 26-24, 25-22, 20-18)

Formațiile scrise cu aldine vor fi prezente în Final Four, turneu care se va disputa în zilele de sâmbătă și duminică, 5 și 6 mai 2018. Orașul de disputare, cel mai probabil unul neutru, va fi stabilit de către oficialii FR Volei.