RNTV Live

Rezultatele și marcatorii din play-off-ul Ligii Campionilor

hd-scott-sinclair-celtic-hapoel-beer-sheva_13iw1xoy762ig1m2ti6ycygi32-862×485
Cristian Anghelescu

Într-un meci cu adevărat nebun, Porto s-a calificat în grupe după ce a trecut cu 3-0 de AS Roma, chiar în Cetatea Eternă. După 1-1 în tur, ”dragonii” au deschis scorul în minutul 8, iar apoi Roma a rămas în nouă oameni, De Rossi (39) și Emerson (50) fiind eliminați pentru faulturi prea dure. Porto, după 1-1 în tur, a decis soarta calificării prin golurile marcate pe contraatac de mexicanii Layun (73) și Corona (75).

Fotbaliștii români Ovidiu Hoban și Claudiu Keșeru au marcat pentru echipele lor dar numai ultimul va juca în grupele competiției, cu campioana Bulgariei, Ludogoreț Razgrad. Hoban a înscris al doilea gol pentru Hapoel Beer Sheva, care a dispus cu 2-0 de Celtic, insuficient după ce în tur scoțienii învinseseră cu 5-2.

Keșeru a parafat calificarea echipei Ludogoreț în grupele Champions League, după 2-2 cu Viktoria Plzen, în Cehia. Michal Duris (7) a deschis scorul pentru gazde, Virgil Misidjan (17) a restabilit egalitatea, Viktoria a preluat conducerea după reușita lui Ales Mateju (64), dar Keșeru a închis tabela în prelungiri (90+5). Fundașul Cosmin Moți a fost integralist la Ludogoreț, iar Keșeru a intrat în minutul 76. Ludogoreț câștigase în tur cu 2-0.

Rezultatele de aseară:

Viktoria Plzen (Cehia) – Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) 2-2; Au marcat: Michal Duris 7, Ales Mateju 64, Virgil Misidjan 17, Claudiu Keseru 90+5.

În tur: 0-2.

Hapoel Beer Sheva (Israel) – Celtic Glasgow (Scoția) 2-0; Au marcat: Ben Sahar 21, Ovidiu Hoban 48. Maharan Radi (Hapoel) a ratat un penalty în min. 15.

În tur: 2-5.

Legia Varșovia (Polonia) – Dundalk (Irlanda) 1-1; Au marcat: Michal Kucharczyk 90+2, respectiv Robbie Benson 19.

În tur: 2-0.

AS Roma (Italia) – FC Porto (Portugalia) 0-3; Au marcat: Felipe 8, Miguel Layun 73, Jesus Corona 75.