Amenzi de peste 23 de milioane de lei după controale la firmele de ridesharing și curierat. Peste 2.000 de persoane lucrau fără acte

Erika Stoica
2 Min Read

Amenzi de peste 23 de milioane de lei după controale la firmele de ridesharing și curierat. Peste 2.000 de persoane lucrau fără acte.

O amplă campanie desfășurată de Inspecția Muncii scoate la iveală nereguli grave în domeniul muncii pe platformele digitale. În urma controalelor efectuate între 2 și 22 iunie 2026, inspectorii au descoperit peste 2.000 de persoane care lucrau fără forme legale, iar sancțiunile aplicate au depășit 23 de milioane de lei.

Amenzi de peste 23 de milioane de lei după controale la firmele de ridesharing și curierat. Peste 2.000 de persoane lucrau fără acte

Amenzi de peste 23 de milioane de lei după controale la firmele de ridesharing și curierat. Verificările au vizat firme și colaboratori din domeniile transportului alternativ (ridesharing), curieratului și comerțului online (e-commerce).

Potrivit bilanțului oficial, inspectorii au identificat 2.053 de persoane care desfășurau muncă nedeclarată, iar valoarea totală a amenzilor aplicate a ajuns la 23.312.513 lei. Din această sumă, 22,8 milioane de lei reprezintă sancțiuni pentru munca nedeclarată și subdeclarată.

În plus, au fost dispuse 1.314 măsuri obligatorii pentru remedierea neregulilor constatate în timpul verificărilor.

Inspectorul General de Stat Adjunct al Inspecției Muncii, Mihai Uca, a declarat că flexibilitatea oferită de platformele digitale nu poate fi folosită ca pretext pentru încălcarea legislației muncii și a avertizat că acțiunile de control vor continua și vor fi intensificate.

Autoritățile transmit că scopul acestor verificări este protejarea drepturilor angajaților și combaterea muncii la negru într-un sector aflat în continuă dezvoltare.

Mai multe  știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article