logo
RNTV Live

Triumful lui FC Barcelona în campionatul Spaniei! Xavi conduce echipa spre victorie împotriva rivalilor

xavihernandez-1050
Fălcescu Andreea

Barcelona a câștigat titlul de campioană al Spaniei!

Jucătorul polonez din atac a reușit să marcheze două goluri înainte de pauză, în minutul 40, iar Barcelona se pregătea să sărbătorească pe terenul echipei rivale. Echipa condusă de Xavi a mai înscris și în partea a doua a meciului, prin golul marcat de Kounde.

Gazdele au închis tabela de marcaj în meci. Paudo, în minutul 73, și Joselu, în minutul 90+2, au stabilit scorul final, 4-2.

Barcelona a devenit noua campioană a Spaniei, acumulând 85 de puncte și înregistrând un avans de 14 puncte față de rivala Real Madrid. Pentru Barcelona, acesta este al doilea trofeu obținut în sezonul curent, după ce au câștigat Supercupa Spaniei la începutul anului.

Titlul câștigat în sezonul 2022-2023 este al 27-lea trofeu de campionat din istoria clubului și este primul câștigat sub conducerea antrenorului Xavi!

Ultima dată când Barcelona a câștigat titlul a fost în sezonul 2018-2019.

Sursa: sport.ro