Simona Halep va juca finala de la Shenzhen

halep-begu shenzhen

Decisă să termine cât mai repede partida semifinală cu Irina Begu, Simona Halep a început meciul din această dimineață în mare viteză.

Asumându-și atacul pe fiecare minge a adversarei, Simona a reușit să se impună în primul set, 6-1, după 39 de minute.

A excelat la serviciu, de la meci la meci mai precis, câștigând cinci game-uri consecutiv de la 1-1.

Setul al doilea

Cel de-al doilea set a avut un scenariu diferit, de la 1-1 ajungându-se la avantaj pentru Irina, 3-2, după ce Simona cundusese la rându-i cu 2-1, ambele câștigând în urma unor break-uri!
Constănțeanca a reacționat ca o mare campioană și a reușit două game-uri consecutiv, 4-3. De aici, totul a mers lin pentru Halep, ea reușind să se impună cu 6-4 în setul doi, după 49 de minute!

Ea o va întâlni în finală pe învingătoarea dintre Maria Sharapova (Rusia) și Katerina Siniakova (Cehia), mâine dimineață de la ora 08:00.

De la ora 12:00, perechea Halep-Begu va întâlni în semifinalele probei de dublu pe Anna Blinkova (Rusia) – Nicola Geuer (Germania).