Șanse reduse pentru toate echipele românești în Europa League

FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-ATHLETIC BILBAO, LIGA EUROPA (27.07.2017)

Dinamo București a încheiat la egalitate cu formația spaniolă Athletic Bilbao, scor 1-1 (0-1), meciul de Europa League de pe Arena Națională.

Fundașul Aymeric Laporte a deschis scorul pentru Bilbao în min. 21, în urma unui corner. Rivaldinho a egalat în minutul 54 cu un șut spectaculos de la distanță.

CS Universitatea Craiova fost învinsă de puternica echipă italiană AC Milan cu scorul de 1-0 (1-0) pe Stadionul ”Municipal” din Drobeta-Turnu Severin.

Diferența a fost făcută de golul marcat din lovitură liberă de fundașul elvețian Ricardo Rodriguez. Acesta l-a surprins pe portarul Calancea în min. 44, cu un șut din partea dreaptă a atacului ”rossonero”.

Astra Giurgiu și formația ucraineană FK Oleksandria au terminat la egalitate, 0-0, pe Stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu.

Astra a făcut un meci slab, în care și-a creat puține ocazii și nu a tras nici măcar o dată pe spațiul porții. Jocul în sine a fost tern, cu multe fragmentări, în care niciuna dintre echipe nu a reușit să-și impună jocul.

Formația NK Osijek a produs surpriza serii de joi în Europa League. Croații au învins cu 1-0 reușită pe terenul echipei olandeze de fotbal PSV Eindhoven.

Fundașul român Bogdan Mitrea a fost integralist la echipa cipriotă AEL Limassol, care a remizat în deplasare cu Austria Viena, 0-0.

Bogdan Vătăjelu a jucat doar în prima repriză a meciului pe care Sparta Praga l-a pierdut la Belgrad, 0-2 cu Steaua Roșie.

Mihai Răduț a intrat în minutul 85 la echipa poloneză Lech Poznan, care a remizat în deplasare cu Utrecht (Olanda).

Alexandru Mățel a fost doar rezervă la Dinamo Zagreb, victorioasă acasă cu 2-1 în fața norvegienilor de la Odd Grenland.

FC Krasnodar, fără atacantul român Andrei Ivan în lot, a dispus cu 2-1 de danezii de la Lyngby BK.