logo
RNTV Live

S-a anunțat ora de start a meciului Halep – Pliskova, duelul pentru semifinalele de la Australian Open

halep - australian open 2018
Cristian Anghelescu

Organizatorii de la Australian Open au anunțat ora de începere a meciului dintre Simona Halep și Karolina Pliskova, din sferturile de finală ale competiției.

Cele două jucătoare se vor înfrunta miercuri, 24 ianuarie, nu mai devreme de ora 06:00, într-o partidă televizată de Eurosport.

Duelul Halep – Pliskova se va disputa pe același teren pe care se va juca, de la ora 04:00, meciul dintre Tennys Sandgren și Hyeon Chung, din sferturile probei masculine.

Simona a avut un start excelent

Liderul mondial este pentru a treia oară în sferturi la Australian Open, cea mai bună performanță a carierei la primul turneu de Grand Slam al anului. A mai reușit această performanță în 2014 și 2015.

Simona Halep (26 de ani, locul 1 WTA) s-a calificat în sferturile de finală după victoria în două seturi obținută în fața japonezei Naomi Osaka, scor 6-3, 6-2.

De partea cealaltă, Karolina Pliskova vine după o victorie cu Barbora Strycova, scor 6-7, 6-3, 6-2.

În acest moment, Simona Halep conduce cu 5-2 în meciurile directe contra Karolinei Pliskova.

Meciuri directe Halep – Pliskova

2015 finală Dubai: Halep – Pliskova 6-4, 7-6(4)

2015 optimi Indian Wells: Halep – Pliskova 6-4, 6-4

2016 sferturi Sydney: Halep – Pliskova 6-4, 7-5

2016 Fed Cup: Halep – Pliskova 7-6(4), 4-6, 2-6

2016 optimi Rogers Cup: Halep – Pliskova 6-3, 6-3

2017 semifinale Roland Garros: Halep – Pliskova 6-4, 3-6, 6-3

Pliskova este una dintre cele trei jucătoare care o poate detrona pe Simona Halep din fruntea clasamentului WTA. În cazul în care va pierde în sferturi, Pliskova nu trebuie să câștige turneul, iar Wozniacki sau Svitolina să nu ajungă în finală pentru ca Simona să-și poată păstra primul loc în clasamentul WTA la finalul turneului.

sursa: digisport

bogdan-nica-pnlromsilva COREP 07 SRL - Firma de constructiigristotermo-ploiestispalatoria-haroldparc industrialeko-angajeazaekond-angajeazasponsor