Rezultatele meciurilor disputate miercuri în Liga Campionilor

dani-alves-neymar-mbappe-psg-bayern

Paris Saint-Germain a câștigat la scor de forfait, 3-0, derby-ul zilei de miercuri în grupele Ligii Campionilor la fotbal. Neymar&Co. s-au impus la scor de forfait în fața germanilor de la Bayern Munchen, pe ”Parc des Princes”.

Parizienii au deschis scorul încă din minutul 2, prin Dani Alves, celelalte goluri fiind marcate de Cavani (31) și Neymar (63).

FC Barcelona s-a impus la limită, cu 1-0, la Lisabona, în fața formației locale Sporting. Reușita a venit prin autogolul uruguayanului Sebastian Coates (49), într-un meci arbitrat de românul Ovidiu Hațegan.

Anderlecht a pierdut la scor de neprezentare, 0-3, la Bruxelles, cu Celtic. Alexandru Chipciu a fost integralist la ”Mauves”, iar Nicolae Stanciu a intrat pe teren în min. 57.

FC Basel a realizat scorul serii, un neverosimil 5-0 cu Benfica, lusitanii jucând ultima jumătate de oră în zece oameni.

Chelsea a învins-o cu 2-1 pe Atletico, la Madrid, printr-un gol marcat în prelungiri. Atletico deschisese scorul în finalul primei reprize, prin Griezmann, Morata a restabilit egalitatea, iar Batshuayi a adus victoria londonezilor.

Manchester United s-a impus clar la Moscova, 4-1 cu ȚSKA Moscova, iar Juventus a câștigat cu 2-0 la Torino meciul cu Olympiakos Pireu.

Toate rezultatele meciurilor de miercuri

Grupa A:

FC Basel — Benfica Lisabona 5-0; Au marcat: Michael Lang 2, Dimitri Oberlin 20, 69, Ricky van Wolfswinkel 59 — penalty, Blas Riveros 77. Cartonaș roșu: Andre Almeida (Benfica) 63.

ȚSKA Moscova — Manchester United 1-4; Au marcat: Konstantin Kuciaev 90, respectiv Romelu Lukaku 4, 27, Anthony Martial 19 — penalty, Henrih Mhitarian 57.

Grupa B:

Anderlecht Bruxelles — Celtic Glasgow 0-3; Au marcat: Leigh Griffiths 38, Kara Mbodji (autogol) 50, Scott Sinclair 90+3.

Paris Saint-Germain — Bayern Munchen 3-0; Au marcat: Dani Alves 2, Edinson Cavani 31, Neymar 63.

Grupa C:

Qarabag FK — AS Roma 1-2; Au marcat: Pedro Henrique 28, respectiv Konstantinos Manolas 7, Edin Dzeko 15.

Atletico Madrid — Chelsea Londra 1-2; Au marcat: Antoine Griezmann 40 — penalty, respectiv Alvaro Morata 60, Michy Batshuayi 90+4.

Grupa D:

Juventus Torino — Olympiakos Pireu 2-0; Au marcat: Gonzalo Higuain 69, Mario Mandzukic 80.

Sporting Lisabona — FC Barcelona 0-1; Au marcat: Sebastian Coates (autogol) 49.

sursa: agerpres