Ploieșteanul Alexandru Petre, campion național la judo

judo1
Ștefan Petre

Sportivii secţiei de judo de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obținut patru medalii la Finala Campionatelor Naţionale pentru Tineret – „U23”, desfășurată în acest weekend la Drobeta Turnu Severin.

Bilanțul obținut de judoka prahoveni constă într-o medalie de aur, una de argint şi două de bronz -, trei locuri V şi un loc VII.

Performanța cea mai mare a fost realizată de Alexandru Petre, devenit campion naţional al categoriei de greutate „-100 kg”, urmat în „clasamentul valoric” al medaliilor câștigate de Alexandra Ciurcă, vicecampioana categoriei „-57 kg”. Cele două medalii de bronz au fost obţinute de Sebastian Petre (-73 kg) şi Teodora Petraru (-63 kg).

Pe locul al V-lea s-au situat David Ţugui (+100 kg), Alexia Cristea (-48 kg) şi Ana Tunea (-63 kg), iar locul al VII-lea a fost ocupat de Andrei Tunea (-66 kg).

La competiţia de la Drobeta Turnu Severin au participat 145 de sportivi de la peste 60 de cluburi din ţară.

Judoka de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator), Mihai Trandafirescu, Doru Munteanu şi Cosmin Slăveanu.