Petrolul, la momentul experimentelor: 1-1 cu NK Krsko

petrolul krsko
Ciprian Radu

Petrolul, la momentul experimentelor

Petrolul a remizat, 1-1, cu NK Krsko, în cel de-al doilea amical susținut în Slovenia. Pe primul l-au pierdut, 1-2, cu FK Tuzla.

Leo Grozavu profită de stagiul de pregătire pentru a rula toți jucătorii din lot. Mergând pe această idee, tehnicianul petrolist a trimis, în echipa de start cu NK Krsko (prima ligă slovenă) trei jucători “U 21” (portarul Petrişor, Ene si Saim Tudor), şi alţi doi “U 18” (Ţicu şi Rus).

Prima repriză s-a desfășurat sub semnul echilibrului scrie site-ul oficial al Petrolului. “Au fost două bune situaţii ale petroliştilor, şutul lui Ene (24), respins de lângă bară de către Zalokar, şi încercarea lui Herea (27) de a-l surprinde pe portarul gazdelor cu o minge trimisă de la circa 22 de metri, şi cu alte două trecute în contul slovenilor, la ocaziile lui Sreckovic (43) şi Mandic (44).”, se arată fcpetrolul.ro.

“După pauză, Krsko a reuşit să deschidă scorul în minutul 57, atunci când Sreckovic a intrat în careu pe stânga şi, după un dribling scurt, a trimis fără speranţe pentru Petrişor, obligându-i pe ploieşteni să alerge după egalare. Pe care au  reuşit-o aproape de final, atunci când, la un corner bătut de Ciocâlteu, de pe stânga, ANTOCHE (86)  a reluat cu capul, din preajma punctului cu var, făcând inutil plonjonul lui Frelih.

S-a terminat 1-1, “lupii” bifând, astfel, şi o primă remiză în această vară, după victoria cu CS Baloteşti (2-0) şi eşecul cu FK Tuzla City (1-2). Urmează, marţi, meciul cu croaţii de la HNK Gorica, o nou-promovată în primul eşalon, ce se va disputa la Velika Gorica, o suburbie a Zagrebului, de la ora locală 16.00 (17.00 în România)”, mai notează site-ul galben-albaștrilor.

NK Krsko – FC Petrolul Ploieşti 1-1 (0-0)

Marcator: Sreckovic (57)/Antoche (86)

NK Krsko: Zalokar – Glover, Kulinits, Brekalo, Stefulj – Mandic, Ogrinec, Ahcin, Sreckovic – Ristovski, Vekic. Au mai jucat: Frelih – Sofler, Kovacic, Da Silva, Volaric, Zakrajsek, Bozic. Antrenor: Alen Sculac.

FC Petrolul: Petrişor (60 Isvoranu) – Rus (60 Olaru), Plămadă (60 Antoche), Ţicu (70 Cazan), Ţigănaşu (81 Danci) – Ghinga (cpt) (77 Chindriş) – Ene (70 Cruceru), Cl. Herea (75 Ciocâlteu) – N. Popescu (46 Neziri), Arnăutu (75 Lambru), Saim Tudor (90 Velisar). Antrenor: Leo Grozavu.