Oxigen înaintea meciului de Cupă de miercuri

tricol - explorari

Cea de-a VIII-a etapă a eșalonului de elită a programat, astăzi, la Ploiești, meciul dintre Tricolorul LMV și Explorări Baia Mare.

Jocul trebuia să se dispute la Baia Mare dar echipa oaspete a solicitat inversarea jocurilor, sala din Maramureș fiind ocupată.

“Ne-a convenit și nouă această rocadă întrucât miercuri avem meciul de Cupă cu Steaua București și orice zi contează foarte mult!” a declarat Dacian Alecse președintele grupării ploieștene.

După șase victorii consecutive venite după singura înfrângere din campionat, Olteanu&Co. ai întâlnit o nouă echipă maramureșeană, Explorări, după ce, în urmă cu trei etape, câștigau în fața celor de la  CSS 2 CNE UKRO.

Meciul propriu zis

Primul set a fost unul atipic, cu echipa gazdă conducând în permanență, din start, la 3-4 puncte. Diferența s-a menținut la ambele time-outuri tehnice, 8-4 și 16-12. Apoi, pe fondul relaxării, oaspeții s-au apropiat punct cu punct iar scorul s-a strâns, 20-19 și 22-21. Profitând de inspirația lui Olteanu și serviciile lui Bissette, ploieștenii au închis setul după 26 de minute.

Cel de-al doilea a început mult mai echilibrat, oaspeții fiind în joc până la 7-8. Apoi, punct cu punct, beneficiind de atacurile lui Lică și serviciile perfecte ale lui Bartha, gazdele au închis și cel de-al doilea set, 25-16, tot după 26 de minute de joc.

Era clar că echipa maramureșeană nu putea emite pretenții, blazajul jucătorilor antrenați de Marius Botea fiind elocvent și în setul al treilea. Set dovedit a fi și ultimul, 25-17, după doar 25 de minute!

A fost un set dominat de atacurile lui Stulenkov și blocajele reușite de Bissette și Milivojevic.

Per total, meciul s-a jucat într-un singur sens, rusul Stulenkov având o evoluție excelentă. La fel și Lică și Olteanu, ambii având atacuri în cascadă, 29, respectiv 23.

De la oaspeți, cel mai combativ s-a dovedit Vali Negrean cu 28 de atacuri reușite.

Tricolorul LMV: Lică, Olteanu (c), Bissette, Bertha, Stulenkov, Jorna, Kroiss (libero). Au mai jucat Duskov, Kroiss, Milivojevic, Carrasco și Darlaczi. Antrenor: Sergiu Stancu.

CS Știința Explorări Baia Mare: Negrean, Nagy, Mocanu, Râpeanu, Fedorenko, Lupu, Bertran (libero). Au mai jucat: Florea, Țuțea, Bertran, Fedorenko și Butnaru. Antrenor: Marius Botea.