Operațiunea „JUPITER” – percheziții la Alba Iulia într-un dosar de evaziune fiscală

Constantin Corina
2 Min Read

În cadrul operațiunii „JUPITER”, desfășurată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratului General al Poliției Române, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Alba, sub supravegherea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, au efectuat, în data de 7 noiembrie 2025, trei percheziții domiciliare în municipiul Alba Iulia

Potrivit cercetărilor, în perioada 2020 – 2025, un bărbat de 35 de ani, din Alba Iulia, în calitate de reprezentant al unei societăți comerciale, ar fi înregistrat în documentele contabile cheltuieli fictive, fără operațiuni reale, și nu ar fi achitat impozitele și contribuțiile legale prevăzute în anexa la Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale. De asemenea, acesta ar fi determinat un angajat să întocmească și să semneze documente care conțineau date false, cauzând un prejudiciu estimat la 681.747 de lei.

În urma perchezițiilor JUPITER, polițiștii au descoperit și ridicat documente contabile relevante pentru completarea probatoriului.

Bărbatul de 35 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, urmând ca ancheta să continue sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba.

Acțiunea JUPITER a beneficiat de sprijinul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Alba, iar cercetările sunt în desfășurare pentru stabilirea întregii activități infracționale.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

Share This Article