Învingători la Baia Mare, “tricolorii” Ploieștiului s-au cocoțat pe primul loc!

volei azi

Ziua în care jucătorul gazdelor, Liviu Râpeanu (foto), a împlinit 32 de ani a însemnat pentru “tricolorii” Ploieștiului un excelent prilej de satisfacție!

rapeanuLa capătul unui meci pe care l-au controlat în cea mai mare parte a lui, aceștia s-au impus cu 3-1 și, profitând de sincopa Stelei la Zalău, s-au instalat pe primul loc în clasament!

Primul set a început cu gazdele la timonă, elevii lui Marius Botea conducând cu 3-1 dar, până la primul time-out, ploieștenii au întors scorul, 6-8. Localnicii au revenit, 10-10, dar inutil de vreme ce “tricolorii” s-au mobilizat și au ajuns la trei puncte diferență, 11-14, obligându-l pe tehnicianul gazdelor să ceară un prim timp de odihnă. S-a dovedit o măsură inutilă întrucât oaspeții au intrat la cel de-al doilea time-out tehnic cu cinci puncte avans, 11-16! Gazdele s-au apropiat la 15-17 și Sergiu Stancu a cerut timp de odihnă. Chiar dacă scorul a devenit egal, 20-20, Ghimeș&Co. s-au mobilizat perfect și au obținut patru puncte consecutiv, 20-24. Gazdele au punctat imediat, 22-24 iar coach-ul Tricolorului a cerut al doilea timp de odihnă. Măsura a avut efectul scontat iar oaspeții au închis setul, 22-25, după 29 de minute de joc!

Cel de-al doilea set a fost echilibrat în debut, diferența de un punct alternând până când echipa din Ploiești a făcut 4-6. Gazdele au făcut un parțial de patru puncte și au intrat la primul time-out tehnic cu 8-6! Diferența s-a mărit, 13-10 și apoi 16-12, scor înregistrat la cel de-al doilea time-out comercial. Scorul a crescut după fiecare punct, ajungându-se la un greu de crezut 22-15! Setul s-a încheiat cu 25-19 iar gazdele au egalat pe tabela de marcaj, după 25 de minute de joc!

Setul al treilea a început perfect pentru echipa lui Stancu, cinci puncte consecutiv, 0-5, determinându-l pe tehnicianul gazdelor să ceară un prim timp de odihnă! Diferența până la primul time-out tehnic a crescut, scorul, 2-8, fiind greu digerabil pentru voleibaliștii băimăreni și suporterii din sală! Servind bine și blocând aproape la fiecare fază, oaspeții s-au distanțat la șapte puncte, 4-11, și au încheiat în avantaj de șase puncte, 10-16, până la cel de-al doilea time-out comercial! La 13-18, Sergiu Stancu a solicitat time-out pentru a regla sistemul iar elevii săi au recepționat și au punctat până la 14-20, moment în care și gazdele au solicitat timp de odihnă! S-a făcut 16-20 dar imediat s-a ajuns la 17-23, diferență de șase puncte cu care s-a încheiat setul trei, 19-25, după 20 de minute de joc!

Setul al patrulea, ultimul, a început aproape ca și precedentul, ploieștenii având 0-3 și 3-6, scorul până la primul time-out tehnic crescând, 4-8! Gazdele au revenit incredibil, de la 7-12, pe fondul unei degringolade în apărarea “tricolorilor” la serviciile lui Kaszap, au egalat 12 și apoi la 14 dar la cel de-al doilea time-out tehnic au condus tot oaspeții, 14-16! Până spre finalul setului s-a mers cap la cap, 16-16, 17-17, 18-18, 19-19, 20-20, 21-21, ploieștenii fiind primii care au făcut diferența de două puncte, 21-23, obligându-l pe antrenorul gazdelor să ceară timp de odihnă! Inutil, de vreme ce ploieștenii au făcut 21-24 și au câștigat setul în 28 de minute și implicit meciul, 21-25!

Parcursul excelent de până acum îi plasează pe “tricolorii” Ploieștiului pe prima poziție a clasamentului, Steaua – fostul lider – pierzând la Zalău cu Volei Municipal din localitate, 2-3 (23-25, 25-23, 25-23, 20-25, 15-13), bucureștenii acumulând un singur punct și, implicit, nereușind menținerea pe prima treaptă a ierarhiei!

Știința Explorări: Kaszap, Cherbeleață, Coasă, Lupu, Didorciuc, Sushko, Domingos (libero). Au mai jucat: Nagy, Râpeanu și Kovacs. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Tricolorul LMV: Ferreira, Voinea, Centelles, Riabukha, Carrasco Zhylinskyi – Skundric (libero). Au mai intrat Farcaș, Grigoraș, Ghimeș. Antrenori: Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu.

Au arbitrat: Tudor Pop (Cluj Napoca) și Daniel Hadade (Zalău)

Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

În cadrul etapei mai sunt programate următoarele meciuri:

Volei Municipal Zalău – CSA Steaua Bucureşti 3-2 (25-23, 23-25, 23-25, 25-20, 15-13)