Halep a revenit uluitor și s-a calificat în semifinale la Roland Garros!

French Open

Simona Halep a avut o revenire miraculoasă și s-a calificat, astăzi, în semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastră a revenit de la 3-6, 1-5 și s-a impus în fața ucrainencei Elina Svitolina cu 3-6, 7-6, 6-0!

Întâlnirea dintre cele două a durat 127 de minute, consemnându-se astfel una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria recentă a tenisului!

Karolina Pliskova, viitoarea adversară a Simonei, este cea de-a treia semifinalistă a turneului parizian.

Tenismena cehă, aflată pe locul 2 în clasamentul WTA, a învins-o, tot astăzi, în sferturile de finală, pe frantuzoaica Caroline Garcia, favorita numărul 28 la câștigarea Openului Frantei.

Pliskova s-a impus în doua seturi, scor 7-6, 6-4, la capatul unei partide ce a durat aproape două ore.