Fără surprize la “Olimpia”!

volei bacau

Elevii lui Sergiu Stancu au primit, în această seară, replica echipei Ştiinţa Bacău, în cadrul etapei a III-a din Divizia A1.

Jocul s-a constituit reeditarea fazei I din Cupa României, din urmă cu două săptămâni, atunci când Tricolorul s-a impus, la Bacău, cu 3-1 (25:21, 25:21, 24:26, 25:21).

Cum se cunoaște, ploieștenii s-au impus în ambele meciuri de campionat, 3-1 (27:25, 21:25, 25:16, 34:32) cu Volei Club Caransebeș, la Ploiești, și 3-0 (25:16, 25:18, 25:18), în Moldova, cu VCM LPS Piatra Neamţ, având până acum punctaj maxim, la fel ca și campionii de la SCM U Craiova și Steaua București.

Ştiinţa Bacău, adversara de azi, este o echipă nou-promovată, care a pierdut categoric ambele partide disputate în acest debut, 0-3 (16:25, 18:25, 19:25) la Zalău și 0-3 (16:25, 23:25, 17:25), acasă, cu o altă echipă proaspăt promovată, Steaua. Condusă de antrenorul Corneliu Păduraru, echipa moldoveană are în echipă și foști jucători care au evoluat la Ploiești: Alexandru Voinea, Ştefan Someşan și Răzvan Purice. De asemenea, Doru Ghimeș, fratele căpitanului de la Tricolorul LMV, Cosmin, a putut fi văzut evoluând pe postul de libero.

La echipa din Ploiești nu a evoluat muntenegreanul Aleksandar Milivojevic, acesta suferind o ruptură musculară la meciul cu Caransebeșul, motiv pentru care nici nu a fost prezent la jocul câștigat de la Piatra Neamţ.

Meciul a început extrem de echilibrat, diferența pe tabelă neînregistrând niciodată mai mult de două puncte până la 12-14, echipa oaspete apărându-se organizat și atacând neașteptat de bine.

“Tricolorii” au intrat cu același pasiv la al doilea time-out tehnic, 14-16 și nu s-au putut echilibra, scorul devenind 17-20, 18-22, 19-23 și 19-24. Elevii lui Sergiu Stancu au mai redus din pasiv până la 22-25, dar setul a revenit oaspeților!

Nici actul secund nu a început mai bine pentru ploieșteni, oaspeții – extrem de mobilizați și de inspirați atât la serviciu cât și la blocaj – reușind să intre cu două puncte avantaj la primul tie-break tehnic. Apoi, întorcând polii de putere, elevii lui Sergiu Stancu au intrat la al doilea timp de odihnă cu două puncte avans, diferența fiind suficientă pentru a închide setul la un ecart de trei punte, 25-22!

Cel de-al treilea set a început perfect pentru echipa gazdă. După câteva servicii bine orientate și două blocaje perfecte diferența a fost, în creștere, de două, trei și patru puncte, 8-4 fiind scorul perfect pentru prima parte a setului! Oaspeții au lăsat impresia că nu se pot apropia mai mult de vreme ce și la al doilea timp de odihnă s-a înregistrat aceeași diferență, 16-12! Ei au reușit un parțial de trei puncte consecutiv până la 17-16 dar “tricolorii” au gestionat cu încredere finalul de set pe care și l-au adjudecat cu 25-20!

Setul al patrulea, ultimul, a început în avantajul oaspeților, 2-4 și 3-7, scor la care antrenorul gazdelor, extrem de supărat, a solicitat timp de odihnă! Revirimentul gazdelor s-a produs, la cel de-al doilea time-out ploieștenii întorcând scorul și conducând cu 16-13! Finalul a avut deznodământ dorit de toți cei prezenți, mai ales de galeria condusă de popularul Ulise, adjudecarea setului ultim cu 25-21 scutindu-ne de prea multe comentarii!

În primele meciuri ale etapei, Steaua Bucureşti – Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-0 (19, 20, 25) și CS Unirea Dej – Volei Club Caransebeş 2-3 (17-25, 25-17, 9-25, 25-17, 13-15) și „U” Cluj – CSM Bucureşti 1-3 (15-25, 19-25, 30-28, 18-25) și Arcada Galaţi – VCM LPS Piatra Neamţ 3-0 (25-13, 25-19, 25-19)

În cadrul acestei etape se mai joacă și derbiul Volei Municipal Zalău – SCM “U” Craiova.

Tricolorul LMV Ploiești – Știința Bacău 3-1 (22-25, 25-22, 25-20, 25-21)

Sala Sporturilor “Olimpia”. Spectatori: circa 300.

Tricolorul LMV Ploiești: Zhylinski, Ghimeș (cpt), Ferreira, Fl. Voinea, Centelles, Riabukha, Skundrik (libero). Am mai evoluat: Grigoraș, Aleksic, Farcaș Carrasco. Antrenor: Sergiu Stancu.

Știința Bacău: Vițelaru, Cimili, Purice (cpt), Ivkovic, A. Voinea, Someșan, Ghimeș (libero). Au mai jucat Purice, Cazacu, Marinca, Sărăcuțu, Todoruț. Antrenor: Corneliu Păduraru.

Au arbitrat: Cristian Ouatu şi Octavian Diaconiţă (ambii din Piatra Neamţ)

Avertisment: Răzvan Ioan Purice.

Observator FRV: Adin Cojocaru (Bucureşti).