Celta Vigo, Manchester United, Ajax Amsterdam și Olympique Lyon, calificate în semifinalele Europa League

lyon

Celta Vigo, Manchester United, Ajax Amsterdam și Olympique Lyon s-au calificat, aseară, în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile din manșa secundă a sferturilor de finală.

Celta Vigo a fost singura formație care a tranșat calificarea în timpul regulamentar, remizând cu Genk, 1-1, în deplasare, după ce se impusese cu 3-2 în tur. Danezul Pione Sisto a deschis scorul pentru galicieni (63), dar fosta adversară a Astrei a egalat peste patru minute, prin Leandro Trossard (67). Pentru Celta este o calificare în premieră în semifinalele unei competiții europene.

Manchester United a reușit o calificare cu emoții în careul de ași al competiției, grație victoriei cu 2-1 în fața belgienilor de la Anderlecht, după prelungiri, pe ”Old Trafford”. După 1-1 la Bruxelles, echipa lui Jose Mourinho a deschis scorul destul de repede, prin armeanul Henrih Mhitarian (10), dar Sofiane Hanni (32) a restabilit egalitatea. Anderlecht a dominat o bună parte din meci, dar United a controlat finalul partidei și prelungirile, reușind să înscrie prin Marcus Rashford (107) golul calificării. Alex Chipciu a fost titular la oaspeți, fiind înlocuit în minutul 64 cu Massimo Bruno, în același minut intrând pe gazon Nicolae Stanciu, în locul lui Hanni.

Ajax s-a calificat în semifinale deși a fost învinsă de Schalke 04 cu 3-2, la Gelsenkirchen, după prelungiri, într-un meci arbitrat de Ovidiu Hațegan. Ajax a câștigat cu 2-0 în tur, dar Schalke a avut 3-0 joi în prelungiri, iar Ajax a marcat de două ori în zece oameni, obținând o calificare nesperată.

După 2-1 în meciul tur, perturbat de incidente, Lyon a reușit să se califice la loviturile de departajare, chiar la Istanbul, învingând-o cu 7-6 peu Beșiktaș. Campioana Turciei a condus cu 1-0, prin golul lui Anderson Talisca (27), Alexandre Lacazette a egalat (34), dar turcii au preluat din nou conducerea prin același brazilian Talisca, marcator în min. 58. Lacazette a avut două bare, câte una în fiecare repriză, dar scorul s-a menținut 2-1 până la finalul celor 120 de minute. Portarul Lopes a parat două șuturi, iar Gonalons a transformat lovitura decisivă.

Rezultate:

Beșiktaș Istanbul – (+) Olympique Lyon 2-1 (1-1, 2-1), după prelungiri; 6-7, la loviturile de departajare. Au marcat: Anderson Talisca 27, 58, respectiv Alexandre Lacazette 34.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Ryan Babel 1-0 (gol), Nabil Fekir 1-1 (gol), Cenk Tosun 2-1 (gol), Corentin Tolisso 2-2 (gol), Atiba Hutchinson 3-2 (gol), Rachid Ghezzal 3-3 (gol), Tolgay Aslan 4-3 (gol), Maciej Rybus 4-4 (gol), Anderson Talisca 5-4 (gol), Mathieu Valbuena 5-5 (gol), Necip Uysal 6-5 (gol), Mouctar Diakhaby 6-6 (gol), Dusko Tosic 6-6 (ratare — a apărat Anthony Lopes), Christophe Jallet 6-6 (ratare — peste poartă), Matej Mitrovic 6-6 (ratare — a apărat Anthony Lopes), Maxime Gonalons 6-7 (gol). În tur: 1-2.

KRC Genk — (+) Celta Vigo 1-1 (0-0); Au marcat: Leandro Trossard 67, respectiv Pione Sisto 63. În tur: 2-3.

(+) Manchester United – Anderlecht Bruxelles 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; Au marcat: Henrih Mhitarian 10, Marcus Rashford 107, respectiv Sofiane Hanni 32. În tur: 1-1.

Schalke 04 – (+) Ajax Amsterdam 3-2 (0-0, 2-0), după prelungiri; Au marcat: Leon Goretzka 53, Guido Burgstaller 56, Daniel Caligiuri 101, respectiv Nick Viergever 111, Amin Younes 120. În tur: 0-2.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în semifinale.

Tragerea la sorți a semifinalelor are loc astăzi la Nyon (14:00, ora României).

sursa: agerpres