Explozie într-o locuință din Ploiești! Un bărbat de 77 de ani, grav rănit după o deflagrație provocată de o butelie.
Un bărbat în vârstă de 77 de ani a fost grav rănit, marți seară, în urma unei explozii produse într-o locuință de pe strada Tismana din municipiul Ploiești. Deflagrația a fost provocată de scăpări de gaze de la o butelie aflată în beciul casei.
Explozie într-o locuință din Ploiești! Un bărbat de 77 de ani, grav rănit după o deflagrație provocată de o butelie
La fața locului au intervenit de urgență pompierii din cadrul Detașamentului 1 Ploiești, cu o autospecială de stingere, precum și un echipaj de terapie intensivă mobilă (TIM) din cadrul Detașamentului 2 Ploiești.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, explozia nu a fost urmată de incendiu, iar locuința nu a suferit deteriorări structurale.
Explozie într-o locuință din Ploiești!
Inițial, victima a fost găsită conștientă, prezentând arsuri pe aproximativ 20% din suprafața corpului. În urma evaluării medicale efectuate la fața locului, starea bărbatului s-a dovedit însă mult mai gravă.
Medicii au stabilit că acesta suferă arsuri de gradele II și III pe aproximativ 45% din suprafața corpului, inclusiv la nivelul căilor aeriene, membrelor superioare și inferioare, precum și al toracelui posterior.
Din cauza gravității leziunilor, victima a fost intubată de echipajul de terapie intensivă mobilă și transportată la Unitatea de Primiri Urgențe pentru tratament de specialitate.
Pompierii au stabilit că explozia s-a produs în beciul locuinței, ca urmare a acumulării de gaze provenite de la o butelie. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews