Victorie mare, meci de povestit nepoților!

main

Sala Sporturilor „Olimpia” a găzduit în această după-amiază meciul derbi dintre Tricolorul LMV Ploiești și CS Volei Municipal Zalău, partidă contând pentru etapa a V-a a Diviziei A1 de volei masculin.

Adversara trupei ploieștene, nimeni alta decât vicecampioana şi câştigătoarea Cupei României din sezonul trecut, a prezentat la “Olimpia” aproape toată trupa de bază, din teren nelipsind sportivii care au reușit să învingă Steaua, acum câteva zile mai puțin Adrian Gontariu, suspect de otită!

123Meciul a început cu echipa oaspete foarte determinată, scorul devenind 3-6 după doar câteva minute de joc. A urmat 4-7 și 6-8, scor fixat la primul time-out tehnic. Apoi, trăgând de fiecare minge, elevii lui Sergiu Stancu au întors scorul până la cel de-al doilea timp de odihnă comercial, 16-15. Punct cu punct, după nenumărate blocaje la fileu și atacuri consistente – chiar dacă s-a mers cap la cap până la 22-22 și 23-23, voleibaliștii echipei gazdă au reușit să-și adjudece primul set în 26 de minute și să-i mulțumească pe cei veniți să-i susțină, 25-23!

Setul secund a început cu zălăuanii la timonă, scorul fiindu-le favorabil de la început, 1-4, 2-5, 3-6 și 4-8, scor la care s-a ajuns înainte de prima pauză impusă de regulament. Muștruluiți serios, Ghimeș&Co. au revenit, ușor, 6-8, 7-9, 8-10, 9-11 și apoi egal la 12, după o minge perfect jucată de către Ferreira! Egalitatea a persistat, 13-13, dar ardelenii au intrat la cel de-al doilea time-out tehnic cu două puncte avans, 14-16, la capătul unor faze perfect tratate, mai ales în apărare!

Centelles a ridicat fanii în picioare la un atac excepțional iar gazdele au ajuns la 16-17. Imediat, au urmat două servicii ale lui Mihalcea, ambele pe tușă, și oaspeții au făcut 16-19! S-a ajuns la 18-21, 19-21 și chiar 20-21, scor la care Marian Constantin a solicitat timp de odihnă! Din păcate, Riabukha a servit afară iar Carrasco a fost blocat exemplar, coach-ul gazdelor solicitând, la rându-i, time-out. Era 20-23 și nimic nu s-a mai putut face, oaspeții adjudecându-și setul secund în 29 de minute, chiar dacă “tricolorii” s-au apropiat până la 23-25!

Cel de-al treilea set a debutat cu două parade de excepție ale libero-ului Goran Skundric, strădania sa fiind stricată de serviciul în burta fileului al lui Centelles! De la 4-2 și 5-3 s-a ajuns la egal 6 și apoi la 6-8, neatenția la fileu fiind taxată de motivații Tarța și Mihalcea, prezenți aproape la fiecare blocaj fericit al oaspeților! Aprope imediat, după trei greșeli mari ale gazdelor, Dal Bosco&Co. s-au văzut conducând la 4 puncte diferență, 7-11, iar Stancu a cerut time-out. S-a ajuns la 10-12 dar același Centelles a greșit serviciul! Apoi, la 14-15, Karel Linz a reușit un atac formidabil și scorul la cel de-al doilea time-out tehnic a devenit 14-16. Cu libero-ul Feher adevărat zburător, fostul voleibalist al campioanei Petrom Ploiești salvând multe mingi imposibile, oaspeții au reușit să mențină diferența de două puncte destul de puțin, “tricolorii” egalând la 18 și apoi la 19, preluând conducerea cu 20-19, scor la care tehnicianul oaspeților a solicitat timp de odihnă. Din două faze, ardelenii au revenit la timonă, 20-21, scor la care și coach-ul gazdelor a solicitat time-out. Același Mihacea s-a dovedit providențial la un atac și oaspeții au făcut 21-23. Apoi, 22-23, 22-24, 23-24 și… 23-25, set câștigat tot de oaspeți, în 27 de minute!

Al patrulea set a debutat ca și celelalte, extrem de echilibrat, scorul fiind egal până la 6-6, moment în care gazdele au punctat de două ori la rând, 8-6 la primul time-out tehnic. Apoi, după două faze limită, scorul a devenit 10-10. Egalitatea a persistat la 11 și la 13, ploiștenii având la al doilea time-out comercial trei puncte în față, 16-13, după servicii “tematice” ale talentatului Vladan Aleksic! S-a făcut 17-14 și 18-15 și 19-16, oaspeții apropiindu-se la 19-18 după un blocaj bun al lui Linz! S-a dovedit un simplu foc de paie, gazdele revenind la trei lungimi, 21-18, scor la care tehnicianul Marian Constantin a cerut timp de odihnă! S-a făcut 22-19 și 23-20, apoi oaspeții s-au apropiat până la 24-23 dar Ferreira a spulberat visele oaspeților de a obține o victorie mare, plasând mingea între apărătorii adverși, 25-23, tot în 27 de minute!

Ultimul set, cel al disperării după o așa încleștare, a început excelent pentru ploieșteni, cu două mingi atacate superb de către Centelles! După 2-0 s-a făcut imediat 2-4, după faze simple tratate lejer de către elevii lui Stancu. Cel care a cerut timp de odihnă la 2-5 iar gazdele au egalat la 6! La 7-8 s-au schimbat terenurile și Ferreira a atacat decisiv, 8-8! Același Ferreira, “on-fire”, a dus Ploieștiul în avantaj, 9-8 dar oaspeții au egalat de două ori, la 9 și la 10! Antrenorul gazdelor a solicitat time-out la 10-11, s-a făcut 11-11, 11-12. Mihalcea a greșit serviciul, 12-12, dar Carrasco a făcut o gafă de copii și scorul a devenit 12-13! S-a ajuns la 13-13 și 14-13, scor la care oaspeții au fost chemați la ultimul time-out!

A servit Aleksic dar Linz, excelent în acest meci, a egalat la 14! Minge de meci pe serviciul lui Grigoraș iar atacul final a ridicat sala în picioare! Victorie mare, frumoasă, după un meci de povestit nepoților!

Tricolorul LMV va disputa meciul contând pentru viitoarea etapă, a VI-a, sâmbătă, 5 noiembrie, în fief-ul Stelei București, de la ora 16:00, jocul fiind transmis în direct de DigiSport!

Tricolorul LMV Ploiești – CS Volei Municipal Zalău 3-2 (25-23, 23-25, 23-25, 25-23, 16-14)

Sala Sporturilor “Olimpia” Ploiești. Spectatori: circa 400.

Tricolorul LMV: Zhylinzkyi, Skundric (libero), Ferreira, Voinea, Centelles, Aleksic, Carrasco. Au mai evoluat: Riabukha, Ghimeș (cpt), Grigoraș. Antrenor: Sergiu Stancu.

CS Zalău: Tarţa, Leo Dal Bosco (cpt), Mihalcea, Linz, Rudnytskyi, Valkiers, Feher (libero). Au mai evoluat: Constantin Filip, Rareş Bălean, Vlad Cuciureanu, Cornel Miron şi Paul Şomoi. Antrenor: Marian Constantin

Primul meci al etapei s-a jucat la Cluj acolo unde Universitatea s-a impus în fața moldovenilor de la VCM LPS Piatra Neamț cu 3-0 (25-21, 25-13, 25-23)