Victorie! Este tot ce contează!

volei zalau - tricolorul 2-3

VCM Zalău – Tricolorul LMV Ploiești 2-3 (19-25, 17-25, 25-15, 25-23, 8-15)

În această seară, la Zalău, elevii lui Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au obținut două punte în urma victoriei cu 3-2 obținută în dauna gazdelor. O izbândă conturată după 121 de minute de joc, după ce, în primele 50, Olteanu&Co. aveau 2-0 și aproape nimeni nu mai credea într-un reviriment al zălăuanilor.

Numai că, prin resurse nebănuite, elevii lui Nikolay Jeliazkov şi Bogdan Nicolae au profitat de relaxarea ospeților și au reușit să egaleze situația pe tabelă.

Într-un adevărat set al disperării, concentrați și foarte atenți la fiecare minge, ploieștenii au reușit același joc bun din primele două seturi și au câștigat.

Două seturi de coșmar

Tehnicianul Tricolorului, Sergiu Stancu, a apelat, din start, la sextetul cu care fanii erau obișnuiți: Jorna, Bissette, Lică, Olteanu, Stulenkov, Carrasco, cu Kroiss libero.

O formulă omogenă care a condus startul de partidă, doar Milivojevic și Kullo apărând pe final de set secund. Apoi, de-a lungul setului trei, cel mai slab făcut de “tricolori” în acest tur de play-off, au apărut printre titulari și Milivojevic, și Kullo, și Bartha sau Duschov, chiar și Magdaș! În van, gazdele fiind de neoprit după ce scorul a urcat dramatic de la 6-8 până la 15-25!

În setul patru, chiar dacă au condus în cea mai mare parte a timpului, oaspeții au cedat, 23-25, după 31 de minute jucate extrem de intens!

În decisiv, Olteanu&Co. au jucat ireproșabil, au condus cu 5-0, 10-5 și 12-6 și au încheiat tie-break-ul cu 15-8 la capătul a numai 15 minute!

A fost ultima etapă a turului de play-off, echipa ploieșteană aflându-se, în continuare, în pole-position cu 67 de puncte, cu 4 mai multe decât Steaua și 5 în fața Arcadei Galați. Echipe care, se știe, se vor întâlni într-un meci restant care se va disputa joi, 5 aprilie.