Gazele se scumpesc de la 1 august!
Comitetului de reglementare al Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei – ANRE, a aprobat majorarea tarifului la gaze pentru consumatorii casnici, cu 5,83%.
Astfel, vom plăti mai mult pentru factura medie la un apartament dotat cu centrală termică pe gaz cu 5 lei în lunile calde.
În sezonul rece factura va crește și cu 10 lei lunar.
Decizia a fost adoptată în baza solicitărilor furnizorilor de gaze naturale, şi în urma analizei costurilor reflectate în preţul final.
„Solicitările vin ca urmare a faptului că, începând cu data de 1 aprilie 2017, preţul de achiziţie a gazelor naturale din producţia internă s-a liberalizat, producătorii având libertatea să vândă gazele naturale la un preţ care nu mai este reglementat”, a menţionat ANRE.
Sursa: mediafax.ro