În data de 01.04.2025 comisarii CJPC Arad în coordonarea dl-ului Preşedinte ANPC Cristian Victor Popescu Piedone au efectuat un număr de 12 acţiuni de control la operatorii economici prestatori de servicii de alimentaţie publica (restaurante, fast-food, brutarii, patiserii, etc,), hipermarketuri precum si magazine nealimentare, ce îşi desfăşoară activitatea pe raza Municipiului Arad.

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au derulat marți o amplă acțiune de control în municipiul Arad, vizând restaurante, fast-fooduri, brutării, patiserii, hipermarketuri și magazine nealimentare. În total, au fost verificate 12 locații, iar neregulile descoperite au dus la aplicarea a 26 de sancțiuni contravenționale.

Potrivit ANPC, au fost emise 23 de amenzi care însumează 288.000 de lei și trei avertismente. De asemenea, comisarii au decis oprirea definitivă de la comercializare a unor produse alimentare în valoare totală de peste 14.988 lei, retrase din circuitul consumului uman.

În plus, au fost emise zece dispoziții de oprire temporară a prestării serviciilor pentru operatorii economici care nu respectau normele legale în vigoare. Aceștia își vor putea relua activitatea doar după remedierea tuturor deficiențelor constatate și confirmate în urma controalelor.

Reprezentanții ANPC au precizat că au fost formulate și propuneri de încetare a unor practici comerciale incorecte, urmând ca respectivele unități să intre în legalitate înainte de reluarea activității.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.