Tricolorul LMV a învins campioana, chiar la Zalău!

zalau - tricolorul

La capătul a 105 minute de joc intens, dominat 3 seturi din 4 de către oaspeți, elevii lui Sergiu Stancu s-au impus cu 3-1 și și-au consolidat poziția secundă pe podium cu toate punctele adjudecate.

Mai mult, prin victoria obținută “tricolorii” au reușit să scoată echipa gazdă din lupta pentru supremație!

Meciul a început cu Olteanu&Co. dezlănțuiți, primul set fiindu-le la discreție cu o diferență de 10 puncte, după doar 22 de minute de joc!

Apoi, ușor relaxați, aceștia au cedat strocul permițându-le elevilor lui Marian Constantin să spere într-un reviriment. Aceștia au câștigat setul secund cu 25-21, la capătul a 27 de minute.

Atât setul al treilea cât și al patrulea au fost la cheremul oaspeților, primul fiind încheiat la o diferență de cinci puncte, în 27 de minute. Iar ultimul, egal până la 20-20, a demonstrat valoarea cunoscută a lui Bogdan Olteanu, “căpitanul” ploieștenilor rezolvând de unul singur atât două atacuri cât și două blocaje! După 29 de minute extrem de intens jucate!

Statistica jocului

Volei Municipal Zalău – Tricolorul Ploiești 1-3 (15:25, 25:21, 20:25, 21:25)

Sergiu Stancu a început cu sextetul Olteanu, Bissette, Bartha, Milivojevic, Stulenkov, Lică. Plus Philipp Kroiss, libero. Au mai evoluat: Dushkov, Kullo, Carrasco și Jorna.

La rândul său, Marian Constantin a început cu Bălean, Mihalcea, Adamajtis, Dal Bosco, Gheorghiță, Dimitrov, cu Adi Feher libero.

Capitolul atacanților i-a aparținut lui Lică (24 de reușite) urmat de Olteanu (21) și Milivojevic (16).

În ultima etapă a turului de campionat, Tricolorul LMV va evolua sâmbăta viitore, la Ploiești, împotriva Unirii Dej.

Până atunci, miercuri, ploieștenii vor juca returul european cu Laussane, echipă care, în Elveția, a câștigat cu 3-0 (25-21, 25-19, 25-22). Și-și joacă șansa calificării în fața propriilor suporteri!

Rezultatele meciurilor din această etapă

CSA Steaua București – CSM București 3-0 (25-17, 25-18, 25-22)

CSU UV Timișoara – CS Știința Explorări Baia Mare 0-3 (13-25, 16-25, 19-25)

CS “U” Cluj – CS Dinamo București 0-3 (10-25, 22-25, 27-29)

CS Unirea Dej – CSS 2 CNE UKRO Baia Mare 3-0 (25-22, 25-13,25-17)

Partida dintre SCMU Craiova și CS Arcada Galați se joaca la Galați, mâine de la ora 13:30, fiind televizată de Digisport.

sursa foto: sportulsalajean