Doi băieţi în vârstă de 4 şi 6 ani au murit marţi, după ce au căzut într-o groapă plină cu apă, aflată în incinta unui şantier de cale ferată de pe strada Fildului din oraşul Huedin, judeţul Cluj.
Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Cluj, copiii au fost scoşi din apă în stop cardio-respirator, iar echipajele de intervenţie au început imediat manevrele de resuscitare. În ciuda eforturilor susţinute ale paramedicilor şi medicilor SMURD, vieţile celor doi micuţi nu au mai putut fi salvate.
La faţa locului au intervenit două ambulanţe SMURD, o autospecială cu modul de descarcerare, un echipaj al Serviciului Judeţean de Ambulanţă (SAJ) şi un elicopter SMURD, aterizat în sprijinul salvatorilor.
Poliţia Judeţeană Cluj a confirmat că incidentul a avut loc pe un şantier feroviar şi a demarat o anchetă pentru a stabili circumstanţele exacte în care s-a produs tragedia.
„Poliţiştii efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a circumstanţelor în care s-a produs incidentul şi pentru dispunerea măsurilor legale care se impun”, a transmis IPJ Cluj.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.