Sursa foto: Digi Sport

Bayern a suferit o înfrângere acasă în etapa a 33-a din Bundesliga, scor 1-3 împotriva lui Leipzig. În prezent, Borussia Dortmund are cele mai mari șanse de a câștiga titlul!

Pe stadionul Allianz Arena, lucrurile păreau să meargă conform planului.

Cu doar două etape rămase în campionat, Gnabry a deschis scorul în minutul 25, oferind echipei sale un avantaj de 1-0 la pauză.

Cu toate acestea, într-un mod uimitor, campioana ultimilor 10 ani din Bundesliga a suferit o prăbușire în repriza secundă. Laimer a marcat primul gol pentru Leipzig în minutul 64, într-un contraatac, aducând echipa în avantaj.

Nkunku a majorat scorul dintr-un penalty în minutul 75, iar Szoboszlai a încheiat conturile în Bavaria, tot dintr-un penalty în minutul 86.

Umilința suporterilor lui Bayern a fost greu de îndurat

După ce Leipzig a marcat al treilea gol, schimbând scorul în 3-1, mii de fani ai lui Bayern au decis să părăsească stadionul înainte de fluierul final al arbitrului Aytekin.

Această victorie a lui Leipzig are implicații mari în cursa pentru titlu în Bundesliga.

Borussia Dortmund, care se află la doar un punct în spatele lui Bayern și cu un meci mai puțin jucat, are controlul asupra propriei soarte în lupta pentru titlu.

Dacă Dortmund reușește să învingă Augsburg și Mainz, echipa antrenată de Edin Terzic va asigura cu siguranță primul titlu de campioană din 2012 încoace și va pune capăt dominației lui Bayern. În schimb, Bayern va mai juca împotriva echipei Koln.

Sursa: gsp.ro