Bilanț Salvamont România: 13 persoane salvate în ultimele 24 de ore și zeci de solicitări de asistență

Constantin Corina
2 Min Read
Sursa foto Salvamont Gorj

Dispeceratul Național Salvamont a centralizat activitatea echipelor de salvare montană din ultimele 24 de ore, perioadă în care s-a intervenit prompt pentru acordarea primului ajutor și extragerea turiștilor aflați în dificultate

Echipele din Bistrița-Năsăud, Cluj, Gorj, Vrancea, municipiul Brașov, precum și din județele Buzău, Dâmbovița și Prahova au acționat prompt în teren pentru gestionarea situațiilor de risc semnalate de turiști, asigurând permanența pe traseele montane.

În urma acestor misiuni, salvatorii montani au reușit să salveze 13 persoane, dintre care o victimă a necesitat îngrijiri medicale suplimentare și a fost transportată la spital cu sprijinul serviciilor de Ambulanță SAJ sau SMURD. Pe lângă gestionarea urgențelor, operatorii au preluat și 28 de apeluri suplimentare prin care turiștii au solicitat recomandări tehnice, sfaturi și informații actualizate despre starea și accesibilitatea traseelor din diverse masive muntoase.

Echipele Salvamont România îndeamnă publicul la prudență și responsabilitate în planificarea activităților outdoor și invită cetățenii să sprijine activ campaniile de prevenire a accidentelor. Reprezentanții instituției reamintesc că Salvamont este singurul serviciu de salvare montană abilitat legal să acorde primul ajutor și să desfășoare operațiuni de salvare în acest mediu specific, fiind mereu pregătit să intervină pentru siguranța celor de pe munte.

Mai multe știri pe republikanews.ro.

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews

Share This Article