Sursă foto: Eurosport

Irina Bara şi Andreea Prisăcariu, jucătoare de tenis cu care România se mândrește, s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Bodrum (Turcia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

În optimi, Irina Bara (28 ani, 233 WTA) a dispus de spaniola Rosa Vicens Mas (22 ani, 185 WTA), a cincea favorită, cu 6-2, 6-0, după o oră şi 16 minute. Următoarea adversară a româncei va fi letona Daria Semenistaja (20 ani, 182 WTA), a patra favorită.

Învingându-o în prima rundă pe principala favorită, maghiara Panna Udvardy (24 ani, 92 WTA), cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-4, Andreea Prisăcariu (23 ani, 368 WTA), a trecut joi de rusoaica Diana Demidova (25 ani, 662 WTA) cu 4-6, 6-1, 7-6 (8/6), după ce a salvat două mingi de meci la 5-6 în setul decisiv. Prisăcariu va juca în sferturi contra altei rusoaice, Amina Anşba (23 ani, 406 WTA), pe care o va întâlni în premieră.

Sursă: AGERPRES