În grupa în care evoluează țara noastră, Danemarca și Muntenegru au câștigat fără probleme în Kazahstan, respectiv acasă, cu Armenia, în timp ce România a pierdut din nou categoric cu Polonia, 1-3, la capătul unui meci în care a contat doar după 0-3… Lewandowski s-a distrat în ofensivă înscriind un hat-trick.

Ziua de ieri ne-a adus unul dintre cele mai spectaculoase meciuri din această campanie de calificare la Cupa Mondială din 2018. Este vorba despre partida Scoția – Anglia, care a avut un final dramatic. Gazdele au întors scorul în doar trei minute, datorită execuțiilor din lovitură liberă ale lui Leigh Griffiths, însă au ratat victoria în prelungiri, când Harry Kane a egalat la 2.

Tot în a doua zi a etapei a șasea, Germania a câștigat categoric, 7-0 cu San Marino, deși nu a avut la dispoziție cei mai buni jucători, iar Sandro Wagner a marcat un hat-trick în primul său meci oficial în tricoul ”Mannschaft-ului”.

Rezultatele meciurilor de sâmbătă:

Grupa C:

Azerbaidjan – Irlanda de Nord 0-1; A marcat: Dallas 90+2

Germania – San Marino 7-0; Au marcat: Draxler 11, Wagner (16, 29, 85), Younes 39, Mustafi 47, Brandt 72

Norvegia – Cehia 1-1; Au marcat: Soderlund 56-penalty/ Gebre Selassie 36)

Grupa E:

Kazahstan – Danemarca 1-3; Au marcat: Kuat 76/ N. Jorgensen, 27, Eriksen 51-penalty, Dolberg 81

Muntenegru – Armenia 4-1; Au marcat: Beciraj 2, Jovetic (28, 54, 82)/ Koryan 89

Polonia – România 3-1; Au marcat: Lewandowski (29-penalty, 57, 62-penalty), Stancu 77

Grupa F:

Slovenia – Malta 2-0; Au marcat: Ilicic 45+2, Novakovic 84

Scoția – Anglia 2-2; Au marcat: Griffiths (87, 90)/ Oxlade-Chamberlain 70, Kane 90+3

Lituania – Slovacia 1-2; Au marcat: Sernas 90+3/ Weiss 32, Hamsik 58

Iată și rezultatele meciurilor disputate vineri:

Grupa A:

Belarus – Bulgaria 2-1; Au marcat: Sivakov 33-penalty, Savitski 80/ Kostadinov 90+1

Suedia – Franța 2-1; Au marcat: Toivonen 90+4, Durmaz 43/ Giroud 36

Olanda – Luxemburg 5-0; Au marcat: Robben 21, Sneijder 34, Wijnaldum 62, Promes 70, Janssen 84-penalty

Grupa B:

Andorra – Ungaria 1-0; A marcat: Rebes 26

Letonia – Portugalia 0-3; Au marcat: Ronaldo (41, 63), Andre Silva 67

Insulele Feroe – Elveția 0-2; Au marcat: Xhaka 36, Shaqiri 59

Grupa H:

Gibraltar – Cipru 1-2; Au marcat: Hernandez 30/ R. Chipolina (10 -autogol)

Estonia – Belgia 0-2; Au marcat: Mertens 31, Chadli 86

Bosnia și Herțegovina – Grecia 0-0

În această seară se dispută jocuri contând pentru grupele D, G și I:

Grupa D: Irlanda – Austria, astăzi, 11 iunie, ora 19:00, în direct la Digi Sport 1 și Serbia – Ţara Galilor, astăzi, 11 iunie, ora 21:45, în direct la Digi Sport 2

Grupa G: Macedonia – Spania, astăzi, 11 iunie, ora 21:45, în direct la Digi Sport 1

Grupa I: Finlanda – Ucraina, astăzi, 11 iunie, ora 19:00, în direct la Digi Sport 2 și Islanda – Croaţia, astăzi, 11 iunie, ora 21:45, în direct la Digi Sport 3

sursa: digisport