Puși la colț din prima repriză!

gol

În cadrul celei de-a opta etape a Ligii A Prahova, Petrolul a întâlnit în această după-amiază pe Unirea Cocorăștii Colț, o echipă fără valențe care a fost văduvită și de prezența vedetelor sale, fraţii Kiru, Valentin și Marius, aceștia nefiind printre titulari din cauza ritului religios care nu le permite să joace în ziua de sâmbătă!

Lovitura de debut a meciului, în aplauzele asistenței, a aparținut fostului fotbalist al “lupilor”, Camil Oprișan. Apoi, vreme de 14 minute am asistat la un tăvălug în… albastru și bleumarin, culorile echipamentului gazdelor în acest joc, atât Dragoș Gheorghe cât și Nae sau Vintilă irosind oportunitatea deschiderii scorului în primele minute, de două ori opunându-se barele laterale și o dată portarul Marin!

Primul gol a aparținut lui VINTILĂ, talentatul mijlocaș ofensiv înscriind din apropiere în urma centrării perfecte a lui Dumitrescu: 1-0! Au urmat realizări pe bandă rulantă, până la pauză marcând Prunescu, Nae, D. Gheorghe și din nou Vintilă, plus Matei, autogol! Așadar 6-0, dar dacă scorul ar fi fost dublu nimeni nu ar fi avut ce să comenteze!

Iar repriza secundă, una în care mai toți “lupii” au încercat să înscrie și astfel să iasă în evidență, a fost la fel de frumoasă dar…. fără fișca aferentă realizărilor cu care fanii au fost obișnuiți! Călcâie, talente, “ochi”, o altă bară – de această data transversală – fotbal pe cinste, într-un cuvânt!

Petrolul Ploiești – Unirea Cocorăștii Colț 6-0 (6-0)

Stadion: “Ilie Oană”. Spectatori: circa 2000. Marcatori: Vintilă (14, 31), Prunescu (30), Matei (39 autogol), Nae (41), D. Gheorghe (42).

Petrolul: Chiș – Olaru (65 Velisar), Prunescu, Chiriță, Catană – Butufei (59 Petre), Cl. Tudor (cpt) – Dumitrescu (77 Ursu), Vintilă, D. Gheorghe – Nae (52 Jipa). Antrenor: Octavian Grigore.

Unirea: Marin Păun, Ionescu, Matei (46 Stoica), Dumitrașcu (51 Neagu) – M. Pandele (46 M. Taban), Bunghez, D. Pandele, Bălan (81 D. Costache) – Dumitru, Șt. Taban. Antrenor: Alexandru Niță.

Cartonașe galbene: D. Ghorghe (62), Chiriță (68)/ M. Pandele (36)

Au arbitrat: Marius Petre (Poienarii Apostoli) – Gabriel Brăilă și Florin Bureață (ambii din Ploiești).

Observator: Ion Andreoiu (Ploiești).