Programul de joi al sportivilor români la Rio

cautam-reporteri-republikanews

În afara victoriei handbalistelor în fața selecționatei Muntenegrului, 25-21, și ieri a fost o zi neagră pentru sportivii români prezenți la Rio.

Halterofilul român Dumitru Captari a ratat la categoria 77 kg, reușind o singură încercare la 145 kg la stilul smuls, în cadrul Grupei valorice B.

just insolv sprl

Înotătorul român Robert Glință (18 ani) a ratat calificarea în semifinalele probei de 200 m spate.

Scrimerul Tiberiu Dolniceanu a ratat calificarea în semifinalele probei individuale de sabie, după ce a pierdut în fața ungurului Aron Szilagyi cu scorul de 10-15, învingătorul evoluând excelent de la scorul de 9-9!

Halterofila Florina-Sorina Hulpan a ieșit prematur din competiție la categoria 69 kg, ea ratând primele două încercări la stilul smuls, la 100 kg, reușind-o pe a treia, însă fără a mai puteaevolua la stilul “aruncat” din cauza unei accidentări la brațul stâng.

Sportivii români vor evolua azi, în ziua a șasea a Jocurilor Olimpice, doar la scrimă, înot și tenis.

De precizat că programul fazelor superioare este provizoriu, fiind condiționat și de calificarea românilor în aceste faze.

Iată programul sportivilor români

Scrimă: România (Popescu, Gherman, Pop) — spadă echipe 16:30 — sferturi (Carioca Arena 3)

Tenis: Irina Begu, Horia Tecău (dublu mixt) 18:00 — sferturi (Olympic Tennis Center)

Tenis: Monica Niculescu, Florin Mergea (dublu mixt) 18:00 — sferturi (Olympic Tennis Center)

Înot: Norbert Trandafir (50 m liber) 19:16 — serii (Olympic Aquatics Stadium)

Scrimă: România (Popescu, Gherman, Pop) — spadă echipe 19:15 — semifinale (Carioca Arena 3)

Scrimă: România (Popescu, Gherman, Pop) — spadă echipe 00:30 — finală (Carioca Arena 3)

Înot: Norbert Trandafir (50 m liber) 04:03 — semifinale (Olympic Aquatics Stadium)

Înot: Iulia Dascăl (100 m liber) 05:18 — finala (Olympic Aquatics Stadium)

sursa foto: nbcolympics.com

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here