Probleme mici, puncte mari pentru voleibaliștii Tricolorului!

tricolorul lmv

Deplasați la Baia Mare pentru jocul cu CSS 2 CNE, voleibaliștii echipei ploieștene au obținut totul, cele trei puncte fiind adjudecate după 79 de minute de joc. La capătul unui meci consistent mai ales în ultimele două seturi!

Primul set a fost o joacă pentru oaspeți, Olteanu&Co. impunându-se cu 25-12 la capătul a numai 20 de minute de joc!

Cel de-al doilea set a fost mult mai echilibrat, chiar dramatic pe final, gazdele reușind să țină aproape până la 19-19. Ploieștenii au avut, apoi,  24-21 dar au fost egalați la 24, 25 și 26, povestea ultimelor trei puncte de set fiind scrisă de Olteanu! Elevii lui Sergiu Stancu au trăit periculos, cu servicii greșite și atacuri previzibile. “Căpitanul” Bogdan Olteanu a reușit trei puncte consecutiv, pe atac, suficient pentru adjudecarea setului cu 28-26, după 32 de minute de joc.

Setul al treilea avea să fie și ultimul. Ambele echipe au mers cap la cap încă de la începutul setului, singura diferență de două puncte înregistrându-se după 22-22. Pe serviciul impecabil al lui Jorna și concretizarea finală al lui Olteanu, plus atacurile nereușite ale lui Ionescu și Vasilev, oaspeții s-au impus “din talent”! Exact când trebuia, trei puncte reușite consecutiv, 25-22, și un set trei adjudecat în 29 de minute!

Componența echipelor

Baia Mare: Sormaz, Srecko, Pastean, Ionescu, Aleksic (cpt), Vasiliev, Popovici (libero) – Abrudan, Aldea, Pop, Verseyi, Monga. Antrenor: Virgiliu Rău.

Tricolorul Ploiești: Stulenkov, Bartha, Milivojevic, Olteanu (cpt), Bissette, Lică, Kroiss (libero) – Jorna, Darlaczi, Kullo, Carrasco. Antrenor: Sergiu Stancu.

Rezultatele complete ale etapei

Steaua Bucuresti – Volei Municipal Zălau 3-0 (25-20, 25-16, 25-22)

CS Unirea Dej – CSU UV Timișoara 3-0 (25-20, 25-17, 25-19)

SCM “U” Craiova – CS “U” Cluj 3-0 (25-12, 25-11, 25-14)

CSM București – CS Dinamo București 3-1 (25-19, 23-25, 25-21, 25-17)

CSS 2 CNE Baia Mare – Tricolorul Ploiești 0-3 (12-25, 26-28, 22-25

Arcada Galați – Știința Explorări Baia Mare  3-1 (25-17, 25-18, 15-25, 25-17)

Etapa viitoare

Etapa viitoare, echipa ploieșteană va evolua, în prologul etapei a VI-a, marți, de la orele 18:00, la Timișoara în compania CSU Universitatea de Vest.

Etapa mai cuprinde partidele:

CS Dinamo București – CSS 2 CNE Baia Mare

CS Știinta Explorări Baia Mare – CSM București

ACS Volei Municipal Zalău – SCM “U” Craiova

CS Unirea Dej – CSA Steaua București

Partida dintre CS “U” Cluj – CS Arcada Galați a fost reprogramată pentru vineri, 13 noiembrie.