Prima înfrângere, la Ploiești, pentru “tricolori”

main volei gl

Într-un alt derbi al Diviziei A1, ploieștenii de la Tricolorul LMV au primit replica echipei CS Arcada Galați, trupă care și-a anunțat la începutul competiției intenția de a câștiga campionatul!

Meciul a reprezentat debutul în campionat, la echipa oaspete, pentru bulgarul Martin Stoev, cel care din această săptămână a devenit noul antrenor principal al CS Arcada. Așadar, duelul a fost cu atât mai interesant cu cât coach-ul gazdelor, Sergiu Stancu, s-a confruntat cu fostul său antrenor de pe vremea când evolua la Tomis Constanţa, ambii fiind campioni naţionali cu echipa de la malul mării înainte ca aceasta să se desfiinţeze.

După succesul înregistrat în etapa precedentă, la Ploiești, cu SCM “U” Craiova, scor 3:1 (19:25, 25:23, 25:20, 25:23), Ghimeș&Co. încearcă să-și păstreze supremația și după acest al optulea val, adevăratul derbi al unei etape care mai propune meciurile Steaua Bucureşti – CS Unirea Dej  (ora 16:00), SCM U Craiova – VCM LPS Piatra Neamţ (ora 17:00) Ştiinţa Bacău – Volei Club Caransebeş (ora 17:00), „U” Explorări Baia Mare – CSM Bucureşti  (ora 18:00) și Volei Municipal Zalău – CS „U” Cluj (ora 18:00).

Jocul a debutat sub auspicii speciale, conducerea clubului ploieștean anunțând că a reziliat contractul brazilianului Windson Ferreira, “universalul” trupei ploieștene plecând în ţara natală în urma unor probleme personale. De asemenea, Centelles nu a putut evolua, accidentarea acestuia urmând să-l țină departe de teren, cel mai probabil până la finalul turului de campionat!

Primul set a debutat extrem de echilibrat, primii care au ajuns la 8 fiind oaspeții, cei care conduceau la primul time-out tehnic la un singur punct, atât oaspeții cât mai ales gazdele având nenumărate servicii greșite. Mai deciși, elevii lui Stoev au strâns punct după punct până la 9-13, scor la care antrenorul gazdelor a solicitat timp de odihnă. Până la cel de-al doilea time-out tehnic, gazdele au reușit recuperarea unui singur punct, 13-16. Nimic nu s-a mai legat, oaspeții desprinzându-se la 14-20, patru servicii reușite de Gradinarov și tot atâtea blocaje prefațând un prim set câștigat extrem de simplu de oaspeți, 16-23, după 23 de minute de joc!

Setul al doilea a început la fel ca și precedentul, egalitatea pesistând până la 6-6, gazdele reușind să ajungă primele la primul time-out comercial, 8-6. Apoi, greșind mai multe mingi simple, Ghimeș&Co. au permis oaspeților să se apropie până la 12-11 dar au revenit cu trei puncte în avantaj, 14-11, moment în care Stoev a solicitat timp de odihnă. Scorul la cel de-al doilea timp comercial a fost 16-14 iar gazdele s-au văzut egalate la 17, apoi la 18 și 19, pentru ca – pe serviciul lui Carrasco – să se distanțeze la două puncte, 21-19. Diferența a contat de vreme ce, până la final, gazdele s-au impus cu 25-23 după 29 de minute de joc.

Setul al treilea a fost copie fidelă a celui precedent, numai că avantajul a aparținut echipei de la malul Dunării, 6-8. Ecartul a fost menținut până la 10-12 iar oaspeții au punctat pe serviciul puternic și plasat al lui Pașcan, 10-14, scor la care antrenorul gazdelor a solicitat timp de odihnă. La cel de-al doilea time-out comercial a fost 11-16 după ce Farcaș a greșit copilărește o minge de… 12-15! Gazdele au revenit frumos până la 14-16, scor la care antrenorul Stoev a solicitat timp de odihnă. Diferența de două puncte în favoarea oaspeților s-a risipit, blocajul de unul singur al lui Carrasco ducând tabela la 18 egal. A fost o zbatere în zadar de vreme ce Despotovski&Co. s-au distanțat, din nou, la două puncte diferență, 18-20, scor la care Stancu a solicitat timp de odihnă. S-a făcut 19-21, apoi 20-22, 21-23 și 22-24. La 23-24, coach-ul bulgar a cerut ultimul time-out pe care-l avea și a indicat schema câștigătoare, gălățenii câștigând setul în 31 de minute de joc.

Setul al patrulea a respectat canoanele primelor, scorul egal menținându-se până la 5, ulterior oaspeții trecând la conducere și luând prima opțiune la câștigarea setului după 5-8 la primul timp de odihnă comercial. Blocajul acestora a funcționat perfect iar Nikola Rosik a avut două acțiuni consecutive, blocaj-atac, care au mărit avantajul gălățenilor la 5-11! A urmat dezastrul, gazdele nemaifiind capabile să reacționeze iar scorul la cel de-al doilea time-out tehnic a fost 9-16! Diferența fiind foarte mare – iar ploieștenii departe de forma avută când Centelles și Ferreira se aflau printre titulari! – oaspeții s-au impus fără greutate în acest set, 16-25 în doar 23 de minute de joc și, cu un amar 1-3 la seturi, nu au lăsat niciun punct la Ploiești…

Un meci greu, în fața unei trupe bine articulată, și un rezultat slab, oarecum previzibil din moment ce două guri de foc ale echipei nu s-au mai regăsit în echipă!

Tricolorul LMV Ploiești – CS Arcada Galați 1-3 (16-25, 25-23, 23-25, 16-25)

Sala Sporturilor ”Olimpia” Ploiești. Spectatori: circa 400.

LMV Tricolorul: Zhylinskyi, Milivojevic, Grigoraș, Voinea, Riabukha, Carrasco, Skundric (libero). Au mai evoluat: Farcaș, Ghimeș (cpt), Aleksic. Antrenor: Sergiu Stancu.

CS Arcada Galați: Safonov, Radovic, De Pra, Despotovski (cpt), Janic, Gradinarov, Rosic (libero). Au mai jucat: Spînu, Cristudor. Antrenor: Martin Stoev.

Cartonaș galben: Gradinarov.

Au arbitrat: Silvian Lungu și Bogdan Ispas (ambii din București).

Observator FRV: Constantin Ispas (București).