Ploieștenii, invitați la cel mai frumos festival al toamnei. Program

cel mai verde complex reziential

Ploieștenii, invitați la cel mai frumos fetival al toamnei. Program

Festivalul interetnic “Alfabetul Conviețuirii” revine, în acest weekend, la Ploiești.

cel mai verde complex reziential

Municipalitatea ploieșteană organizează,împreună cu Uniunea Elenă din România și Ministerul Culturii, o nouă ediție a Festivalului “Alfabetul Conviețuirii”, care se va desfășura în perioada 30 septembrie – 02 octombrie a.c., pe Bulevardul Independenței.

Menit să promoveze dialogul intercultural și unitatea în diversitate, Festivalul interetnic “Alfabetul Conviețuirii” va debuta vineri, 30 septembrie 2022, la ora 17.00, cu o defilare a ansamblurilor participante și parada costumelor tradiționale, care se va desfășura din Centrul Civic până la scena amenajată în fața Monumentului Vânătorilor de la Gara de Sud.

În perioada celor trei zile ale festivalului, ploieștenii sunt așteptați în zona dintre cele două ronduri ale Bulevardului Independenței, unde va fi o zonă de street food, dedicată celor care apreciază savoarea bucatelor bine făcute.

De asemenea, iubitorii de handmade pot vizita târgul de profil, ce va fi amenajat, tot pe Bulevardul Castanilor, de unde pot achiziționa produse deosebite, unice și autentice.

Cel mai frumos festival al toamnei. Program

Programul Festivalul interetnic “Alfabetul Conviețuirii”, ediția 2022, va fi următorul:

Vineri, 30 septembrie a.c.

Pe scena festivalului vor evolua, cronologic, următoarele formații și ansambluri folclorice:

  1. 18.00 – 19.30 – Orchestra populară ”FLACĂRA PRAHOVEI” aFilarmonicii ”Paul Constantinescu” din Ploiești și Ansamblul „KYMATA”, precum șiAnsamblul de dansuri populare „DOINA PRAHOVEI”
  2. 19.30 – 19.50 – Ansamblul de dansuri populare tradiționale al Centrului Cultural ASPROPYRGOS – Grecia
  3. 19.50 – 20.50 – “MAHALA RAI BANDA”  – Partida rromilor „Pro-Europa”
  4. 20.55-21.15 – Centrul Cultural ASPROPYRGOS – Grecia
  5. 21.15- 21.40 – Ansamblul „HAVERIM” Federația Comunităților Evreiești
  6. 21.40 – 22.00 – Ansamblul „THERMALIA” din Evia – Grecia

Sâmbătă, 01 octombrie a.c.

Pe scena festivalului vor evolua, cronologic, următoarele formații și ansambluri folclorice:

  1. 10.00 – 10.20 – Ansamblul VARTAVAR – Uniunea Armenilor din România
  2. 10.20-10.30 – Ansamblul „BĂLGĂRCE” Uniunea Bulgară din Banat – România
  3. 10.30 – 10.50 – Ansamblul „PRIETENII LUI ZORBA” – Comunitatea Elenă Drobeta-Turnu Severin
  4. 10.50 – 11.15 – Trupa „ACADEMIC STAR” a Casei de Cultură a Studenților
  5. 11.15-11.35 – Ansamblul ”SOLONCZANKA” Uniunea Polonezilor din România
  6. 11.35 – 12.00 – Ansamblul PARNASSOS – Comunitatea Elenă Brăila
  7. 12.00 – 12.20 – Forumul Democrat al Germanilor – Ansamblul „HARMONIE”
  8. 12.20 – 12.30 – Comunitatea Elenă Roman – Ansamblul ”ARETI”
  9. 12.30 – 12.55 – „Ansamblul BÚZAVIRÁG” – Uniunea Democrată a Maghiarilor
  10. 12.55 – 13.25 – Ansamblul Artistic „OLIMPOS” și Ansamblul Artistic „OLIMPOS JUNIOR” – Comunitatea Elenă Galați
  11. 13.25 – 13.45 – Ansamblul „MUGURI DE BREAZA” și interpreta CIUPALĂ ȘTEFANIA
  12. 13.45-13.50 – Ansamblul ”ARETI” Comunitatea Elenă Roman
  13. 13.0 – 14.15 – Ansamblul „ELEFTHERIA” Comunitatea Elenă Calafat

15.00 – 15.10 – Ansamblul CUNUNA NUCETULUI

15.10 – 15.30 – Corul „CELESTA” Colegiul Nicolae Grigorescu din Câmpina

15.30 – 15.50 – Ansamblul ARTEMIS – Comunitatea Elenă Sulina

15.50 – 16.05 – Ansamblul „KARASEVSKA ZORA” Uniunea Croaților din România

16.05 – 16.40 – Ansamblul „FILIA” Comunitatea Elenă Pitești

16.40 – 17.05 – Ansamblul ”CAN RENKLER” Uniunea Democrată a Tătarilor  Turco – Musulmani din România

17.05 – 17.25 – Ansamblul ”NIKI” Comunitatea Elenă Piatra Neamț

17.25 – 17.50 – Ansamblul „PLAVI DELIJA” din Sânpetru Mare – Uniunea Sârbilor din România

17.50 – 18.10 – Ansamblul ”FILIZLER” Uniunea Democrată Turcă din România

18.10 – 18.30 – Ansamblul „ORPHEAS” Comunitatea Elenă Iași

18.30 – 18.55 – Ansamblul ”Di NUOVO INSIEME” Asociația Italienilor din România

18.55 – 19.25 – Ansamblul ”SONȚE” Asociația Macedonenilor din România

19.25 – 19.50 – Ansamblul Folcloric „PRAHOVA” al Casei de Cultură „I.L. Caragiale” din Ploiești

19.50 – 20.10 – Uniunea Democrată a Slovacilor și Cehilor din România – Ansamblul folcloric CEROVINA

20.10 – 20.30 – IOANA SANDU – Muzică grecească

20.30 -20.50 – Ansamblul de dansuri populare tradiționale al Centrului Cultural Aspropyrgos – Grecia

20.55 – 21.55 – IONUȚ GALANI

Mai multe știri pe republikanews.ro

Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.

hidro
tymbark

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here