Ploaie de medalii pentru România

atletism juniori I

Ploaie de medalii pentru România

Delegaţia României a cucerit 14 medalii în prima zi a Campionatului Balcanic de Atletism Juniori I.

cel mai verde complex reziential

“Tricolorii” şi-au adjudecat în prima zi şase titluri balcanice, două medalii de argint şi şase medalii de bronz.

Rezultatele înregistrate în prima zi de concurs:

Săritura cu prăjina – feminin

  1. Ariadni Adamopoulou – Grecia 4.00m
  2. Elija Valentic – Croaţia – J4.00m
  3. Ema Cetusic Jakopovic – Croaţia – 3.40m

Aruncarea discului – feminin

  1. Alexandra Emilianov – Moldova 56.35m
  2. Kristina Rakocevic – Muntenegru 54.79m
  3. Ioana Diana Ţigănaşu – Romania 49.90m

400m – feminin

1.Bianca Anton – România 55.59

  1. Dora Filipovic – Croaţia 55.94

3 Wanda Haber Zelanto – Croaţia 56.09

Săritura în lungime – masculin

  1. Panagio Mantzourogianni Grecia 7.62m
  2. Ergys Gjecaj – Albania 7.54m
  3. Bogdan Ioan Sitoianu – România 7.38m

400m – masculin

  1. Ahmet Kasap – Turcia 47.19
  2. David Salamon – Croaţia 47.27
  3. Mahsum Korkmaz – Turcia 47.84

100m – feminin

  1. Marina Baboi – România 11.71
  2. Daniela Pesic – Croaţia 11.99
  3. Aikaterini Laftsi – Grecia 12.01

Aruncarea greutăţii – masculin

  1. Odysseas Mouzenidis – Grecia 19.67m
  2. Georgi Mujardize – Georgia 19.52m
  3. Ionuţ Apostu – România 18.92m

100m – masculin

  1. Konstantinos Zikos – Grecia 10,57
  2. Antonio Ivanov – Bulgaria 10,66
  3. Gal Arad – Israel 10,69

1500m – masculin

  1. Abdurahman Gediklioglu – Turcia 3:55.28
  2. Adrian Garcea – România 3:55.46
  3. Abdullah Ozdemir – Turcia 3:55.64

400m garduri – masculin

  1. Sinan Oren – Turcia 52.21
  2. Adam Yacobi – Israel 53.64
  3. Mehmet Emin Bairam – Turcia 53.81

Aruncarea ciocanului – masculin

  1. Dan Morari – Moldova 71.64m
  2. Georgios Korakidis – Grecia 71.63m
  3. Mihaita Andrei Micu – România 71.32m

Aruncarea suliţei – feminin

  1. Franja Zelimorski – Croaţia 53.44m
  2. Rabia Karaman – Turcia 46.34m
  3. Afrodita Maniou – Grecia 46.28m

 

400m garduri – feminin

  1. Nicoleta Iulia Banaga – România 59.05
  2. Anna Kiafa – Grecia 59.41
  3. Wanda Haber Zelanto – Croaţia 60.41

Săritura în înălţime – masculin

  1. Filip Mrcic – Croaţia 2.10m
  2. Antonios Marlos – Grecia J2.10m
  3. Jasmin Halili – Serbia J2.10m

Triplu salt – feminin

  1. Diana Ana Maria Ion – România 12.94m
  2. Tugba Danismaz – Turcia 12.68m
  3. Anastasia Calinina – Moldova 12.67m

3000m obstacole – feminin

  1. Yonca Kutluk – Turcia 10:41.92
  2. Siviya Georgieva – Bulgaria 10:53.07
  3. Violeta Elena Dan – România 10:56.29

800m – feminin

  1. Lilyana Georgieva – Bulgaria 2:09.14
  2. Semra Karaslam – Turcia 2:09.68
  3. Cristina Bălan – România 2:11.00

5000m – masculin

  1. Dorin Andrei Rusu – România 14:27.10
  2. Ramazan Bastug – Turcia 15:08.13
  3. Hristian Stoyanov – Bulgaria 15:11.16

Ştafeta 4×100 – feminin

  1. România ‘A’ – 46.36 (Vanessa Balaci, Andreea Miklos, Diana Volf, Marina Baboi)
  2. Serbia ‘A’ – 46.86 (Milica EminiTamara Vuletic, Annja Lukic, Anja Kovac)
  3. Croaţia ‘A’ – 47.57 (Orhidea Lescak, Dolores Cosic, Luana Bobanovic, Daniela Pesic)

Ştafeta 4×100 – masculin

  1. Grecia – 40.88 (Sotirios Gkaragkanis, Panagiotis Harvanitis, Michail Pappas, Konstantinos Zikos)
  2. România – 41.52 (Robert Breahnă, Cosmin Pichiu, Ciprian Daroczi, Stefan Florian)
  3. Serbia 42.16 (Bosko Kijanovic, Aljosa Gnip, Nikola Kovacevic, Ognjen Stojanovic)

sursa: mediafax

hidro
tymbark

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here