Ploile abundente continuă să provoace situații critice în județul Prahova. Instituția Prefectului a anunțat evacuarea de urgență a 12 persoane din satul Pleașa (comuna Bucov), după ce apa a pătruns în locuințe și în subsolul unui imobil
În paralel, ca urmare a extinderii avertizărilor hidrologice, autoritățile județene au decis activarea Centrului Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției (CJCCI).



Misiunea de salvare din satul Pleașa a vizat două puncte afectate de viituri:
- Bloc de locuințe: Pompierii din cadrul ISU Prahova au evacuat 10 persoane (9 adulți și un copil) din apartamentele situate la parterul unui bloc inundat.
- Locuință individuală: Alte 2 persoane au fost evacuate dintr-o casă aflată în imediata vecinătate a blocului.
Toți cei 12 cetățeni afectați de inundații au fost relocați temporar la Căminul Pleașa. Operațiunea de cazare și sprijin logistic se desfășoară cu implicarea directă a Primăriei Comunei Bucov.
Cod Portocaliu hidrologic prelungit și activarea CJCCI Prahova
Din cauza menținerii riscului ridicat de revărsare a cursurilor de apă și de scurgeri de pe versanți, avertizarea hidrologică de Cod Portocaliu a fost prelungită până joi, 23 iulie 2026, la ora 16:00.
În acest context, prefectul județului Prahova, Daniel Nicodim, a dispus activarea Centrului Județean de Conducere și Coordonare a Intervenției (CJCCI) Prahova pentru monitorizarea permanentă a evoluției din teren și coordonarea integrată a tuturor resurselor ISU, de poliție, jandarmerie și administrație locală.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews