Petrolului i-a plăcut… Unirea!

slob

Început cu o întârziere de circa o oră datorată unui accident pe centura de Vest a Ploieștiului, meciul amical dintre Petrolul Ploiești și Unirea Slobozia s-a disputat pe terenul sintetic din Parcul Municipal, suprafață degajată de zăpadă prin intervenția suporterilor dar și a oficialilor echipei gazdă!

Făcând haz de necaz, nedoritul accident a ajutat… fotbalul, cele 40 de minute de întârziere a echipei oaspete – blocată în trafic! – permițând gazdelor să termine lupta cu zăpada! O luptă acerbă, desfășurată vreme de mai multe zile, proprietarii bazei, cei de la CSM, fiind depășiți de eveniment, sesizând probabil prea târziu că în acest anotimp mai și… ninge!

Partida a fost una disputată, cu Petrolul în prim-plan, două mari ocazii fiind ratate de N. Popescu. Una înainte de golul lui VELISAR (28), 1-0, cealaltă după golul egalizator realizat de ADĂSCĂLIȚEI în minutul 42, 1-1!

Mitanul secund a debutat cu golul de 2-1 reușit de extrema stângă D. GHEORGHE (48) iar egalarea a survenit după 12 minute, marcator fiind RĂDUCA, 2-2! Cu toate că “petroliștii” au avut ocazii de a reveni la conducere tot oaspeții au punctat, KHALIL (71) ducându-și echipa în avantaj, 2-3! Scorul final a fost 3-3, IANCU transformând cu precizie un penalti acordat de arbitrul Robert Nuțu după un henț în careu al lui Topor, infracțiune recunoscută cu sportivitate de jucătorul echipei ialomițene!

A fost un excelent prilej ca cei doi antrenori să urmărească acumulările fotbaliștilor, Tavi Grigore arătându-se mulțumit de valoarea adversarului, implicit de rezultatul final!

Următorul joc de pregătire al “lupilor” va avea loc miercuri, tot pe arena din Parcul Municipal Vest, adversară urmând a-i fi tot o echipă de eșalonul trei, Flacăra Moreni.

Arena: Parcul Municipal Vest. Spectatori: circa 150. Marcatori: Velisar (28), D. Gheorghe (48), Iancu (90, penalti)/ Adăscăliței (42), Răduca (60), Khalil (71)

Petrolul: Nițache – Olaru, Chiriță, R. Alecsandru, Velisar – Butufei – N. Popescu, Catană, Păun, D. Gheorghe – Vintilă. Au mai evoluat: Nițescu – Oae, Crăciun, Radu. Antrenor: Octavian Grigore.

Unirea Slobozia: Cristică – Drăguț, Topor, Lazăr, Bucurică – Adăscăliței, Răduca – Soare, Năstase, Gherasim – Khalil. Au mai jucat: Chițoiu – Călin, Lemnaru, Anton, Ene, Săvescu, Marin, Ștefancă. Antrenor: Ion Ionescu.

Au arbitrat: Robert Nuțu – Mihai Pandelea și Alex Zafiriadis (toți din Ploiești)