Petrolul Ploiești, agentul 7-0-0!

main

Primele 15 minute ale jocului dintre Petrolul Ploiești și Petrolul Băicoi, meci din cadrul optimilor de finală ale Cupei României, faza județeană, au fost echilibrate, cu echipa din Băicoi venită decisă să-și joace șansa. Atacantul Ilie a avut prima ocazie de a marca dar Marinică s-a opus cu un reflex excepțional!

În replică, D. GHEORGHE (17) a reușit să înscrie cu un șut puternic și plasat de la 12-13 metri, poziție centrală, mingea poposind lângă bara din stânga lui Lixandru: 1-0! (foto)

În minutul 27, scăpați singuri spre… 2-0, Stănescu și N. Popescu au “reușit” să-și anuleze șansa, în loc să șuteze și să marcheze vârful Petrolului preferând o pasă către extrema aflată… în ofsaid!

În minutul 36, după o incursiune în viteză purtată în flancul drept, N. Popescu a scos mingea în afara careului mare, la 20 de metri, acolo de unde D. CHIRIȚĂ a șutat, imparabil, la vinclu!

Scorul putea lua proporții dar asistentul câmpinean Pantilie s-a dovedit milos cu băicoienii pedepsind inutil poziții corecte în teren ale lui Păun și Velisar!

Cu două minute înaintea fluierului de final al primei reprize, Dorișor a executat foarte bine o lovitură liberă directă de la 18 metri dar portarul Marinică a scos balonul în corner, excepțional, de sub bară, printr-o robinsonadă de mare efect!

Odată cu debutul mitanului secund, petroliștii aflați în tribună i-au cântat “La mulți ani” lui Nini Popescu, fotbalistul Petrolului împlinind astăzi frumoasa vârstă de 23 de ani!

La două minute de la reluare, în urma unei centrări venite din flancul drept de la Păun, portarul Lixandru a plonjat dar a scăpat mingea, “buclucașa” părând a intra în plasă dar fiind degajată in-extremis de către Costache, în corner!

În minutul 52, intrat în locul lui Stănescu, atacantul Vintilă a “reușit” să trimită mingea peste poartă, din 5-6 metri, după centrarea aceluiași Păun! Nu s-a dezmințit nici după alte patru minute, atunci acesta trimițând cu capul, peste poartă, tot de la marginea careului mic și tot din centrarea lui Păun!

Și totuși, VINTILĂ (67) a reușit să marcheze golul al treilea după centrarea lui N. Popescu (3-0) iar serviciul s-a întors după numai un minut, N. POPESCU marcând după pasa de manual a lui Vintilă (68): 4-0! Același sărbătorit a marcat și golul al cincelea după o fază lucrată cu nou intratul Nițescu, 5-0!

Cu șapte minute înaintea fluierului de final, VINTILĂ a marcat al doilea gol al său răzbunând marile ratări din debutul reprizei secunde: 6-0! Iar în minutul 89, același VINTILĂ a închis tabela, 7-0!

Petrolul Ploiești – Petrolul Băicoi 7-0 (2-0)

Stadion: „Viorel Mateianu” Boldești. Spectatori: circa 1500. Marcatori: D. Gheorghe (17), D. Chiriță (37), Vintilă (67, 84, 89), N. Popescu (68, 76)

Petrolul Ploiești: Marinică – Catană, Frâncu, Prunescu, Velisar – Cl. Tudor – N. Popescu, Păun (62 I. Dumitrescu), Chiriță (76 Butufei), D. Gheorghe (70 Nițescu) – Stănescu (46 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

Petrolul Băicoi: Lixandru – Georgescu, Costache, Duca, Militaru (65 Mocanu) – Rusu – Dorișor (78 Condrea), Ștefan (70 A. Gheorghe), Zăinescu (46 A. Zamfir), Dudulescu – Ilie. Antrenor: Bobi Codreanu.

Cartonașe galbene: Păun (32), Frâncu (42).

Au arbitrat: Ionuț Neagu (Poienarii Apostoli) – Cristinel Damian (Slanic) și Dragoș Pantilie (Câmpina).

Observatori AJF: Cătălin Popescu (Ploiești).