Naţionala de fotbal a Argentinei a fost eliminată de la Jocurile Olimpice!

Rio Olympics Soccer Men

Consideraţi ca fiind printre favoriţi la câştigarea unei medalii, argentinienii au fost trimiși acasă încă din faza grupelor după remiza de aseară, scor 1-1, din meciul disputat cu naţionala statului Honduras.

“Pumele” au fost la un pas de un eşec ruşinos, egalarea survenind în minutul 93, dar, şi aşa, au ieşit pe uşa din dos! Cele două echipe calificate în sferturile turneului de fotbal sunt Portugalia şi Honduras!

Honduras a deschis scorul prin Lozano (din penalty, minutul 75), după ce în prealabil fiecare formaţie ratase câte o lovitură de la 11 metri. Martinez a salvat în oarecare măsură onoarea Argentinei, aducând o remiză nesperată, în minutul 90+3, când Honduras deja celebra calificarea între ultimele opt.

Echipele de start:

Argentina: Geronimo Rulli – Jose Luis Gomez, Lautaro Gianetti, Leandro Vega, Alexis Soto (Cristian Espinoza 87′) – Santiago Ascacibar, Mauricio Martinez – Cristian Pavon, Angel Correa, Giovani Lo Celso ( Giovanni Simeone 70′) – Jonathan Calleri. Selecţioner: Julio Olarticoechea.

Honduras: Luis Lopez – Brayan Ramirez (Kevin Alvarez 87′), Jhonatan Paz, Marcelo Pereira, Allans Vargas – Brayan Garcia, Bryan Acosta, Allan Banegas (Marcelo Espinal 62′), Romell Quioto (Jhow Benavidez 81′) – Antony Lozano and Alberth Elis. Selecţioner: Jorge Luis Pinto.

sursa foto: indianexpress.com