“Lupii” și “puiuleții”!

main petcso

În penultima etapă e Ligii A Prahova, echipa galben-albaștrilor a disputat pe “Ilie Oană” ultimul joc la Ploiești din acest eșalon, numărul ridicol de mic al spectatorilor prezenți fiind singurul element negativ ce trebuie notat.

Încă din minutul 3, la capătul primei faze ofensive, altruistul N. Popescu i-a pasat decisv lui PĂUN iar impetuosul atacant a marcat fără nicio problemă: 1-0!

Apoi, semn că nu au venit să se apere, oaspeții au avut două ocazii consecutive de a reuși egalarea, atât Copilu cât și V. Sandu (14) obligându-l pe Marinică să se întrebuințeze serios pentru a respinge șuturile puternice și plasate! Nici șutul lui Anghel (18) nu a fost ușor, portarul Petrolului fiind obligat să respingă în corner jenat fiind și de soarele puternic!

Petrolul a marcat cel de-al doilea gol în minutul 25 atunci când, profitând de o centrare perfectă venită de la N. Popescu, extrema D. GHEORGHE a reluat balonul cu capul, fără șansă pentru goal-keeperul plopenar: 2-0!

Până la pauză, “lupii” au încercat să mai înscrie dar așezarea în teren a oaspeților a fost perfectă, culoarele spre gol lipsind cu desăvârșire.

Nici după pauză lucrurile nu au stat altfel, plopenarii făcând un joc entuziasmant, fiind, în opinie personală, cea mai bună echipă care a evoluat pe “Ilie Oană”! Bine așezați în teren de către strategul Daniel Dumitrache, Cr. Bălan&Co. s-au distins prin marcajul de calitate la principalele guri de foc ale Petrolului, golul al treilea fiind marcat târziu, în minutul 79, e către VINTILĂ, acesta având de înfăptuit o simplă formalitate, pasa lui D. Gheorghe fiind “joker jos”: 3-0!

Cu un minut înaintea fluierului final, NIȚESCU l-a executat pe V. Ion după ce primise o pasă măiastră de la Cl. Tudor: 4-0!

Un rezultat pozitiv, un scor cam drastic după desfășurarea întregii partide, dar totuși un succes care menține echipa ploieșteană neînvinsă în acest eșalon! Cu 122 de goluri marcate și doar 11 primite!

Miercuri, de la ora 17:30, la Strejnic, Petrolul va evolua împotriva AFC Brebu într-un meci contând pentru semifinalele Cupei României.

Petrolul Ploiești – CSO Plopeni 4-0 (2-0)

Stadion: “Ilie Oană” Ploiești. Spectatori: circa 2000. Marcatori: Păun (3), D. Gheorghe (25), Vintilă (79), Nițescu (89)

Petrolul Ploiești: Marinică – Olaru, Prunescu, Frâncu, Velisar – Cl. Tudor (cpt), Chiriță (83 Butufei) – N. Popescu, Păun, D. Gheorghe (80 Nițescu) – Stănescu (46 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

CSO Plopeni: V. Ion – O. Gheorghe (46 Popa), V. Sandu (66 Chirilă), Aristan, Chejnoiu – Cl. Bălan, Cr. Bălan (cpt), Anghel, C. Vlad – Copilu (66 Huza), Puiuleț. Antrenor: Daniel Dumitrache.

Cartonașe galbene: Prunescu (58)/ Popa (52), C. Bălan (69)

Au arbitrat: Laurențiu Piciu – Gabriel Brăilă și Cristian Lefter (toți din Ploiești).

Observator AJF: Ion Mihai (Ploiești)