Situațiile în care o stradă proaspăt asfaltată sau un spațiu verde recent amenajat sunt distruse la scurt timp de lucrări ale companiilor de utilități ar putea deveni istorie în București
Primarul general, Ciprian Ciucu, le-a transmis reprezentanților companiilor de utilități că este inacceptabil ca investițiile finalizate de Primărie să fie distruse la scurt timp de alte intervenții
Administrația Capitalei anunță măsuri ferme pentru o mai bună coordonare a intervențiilor.Mesajul autorităților este clar: se pune stop risipei de bani publici și disconfortului creat cetățenilor. Practicile în care lucrările se suprapun fără o planificare prealabilă nu vor mai fi tolerate.
„Trebuie să aveți un grafic de lucrări, un program de investiții făcut deja pentru 2027-2028. Pentru anul în curs este deja târziu, dar evident că sunt interesat să știu și ce v-ați planificat în această vară, în toamnă.Este obligatoriu să învățați să vă coordonați cu lucrările Primăriei Capitalei, cu primăriile de sector. Nu e posibil ca noi să finlizăm investiții, iar dumneavoastră să veniți la scurt timp și să spargeți”, le-a transmis primarul general Ciprian Ciucu reprezentanților companiilor de utilități publice.
În cadrul întâlnirii, primarul a atras atenția și asupra modului în care sunt întreținute echipamentele stradale, precum cutiile de cabluri, solicitând curățarea acestora de afișe și graffiti. În caz contrar, vor fi aplicate sancțiuni.
De asemenea, vor fi amendați și operatorii care refac necorespunzător zonele afectate de lucrări. Autoritățile cer intervenții realizate cu responsabilitate și respect față de locuitori.
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews