Irina Begu întoarce rezultatul și se califică în sferturile de finală de la Shenzhen!

begu shenzhen 2018

Irina a trecut în optimi de rusoaica Ekaterina Alexandrova (96 WTA), scor 4-6, 6-1, 6-2.

În primul set, românca și-a pierdut serviciul încă de la început, iar acest lucru i-a fost suficient Alexandrovei să câștige cu 6-4.

Lucrurile au luat însă turnura firească din setul secund, pe care Irina l-a câștigat fără emoții cu 6-1, în doar 29 de minute.

Setul decisiv a fost și mai spectaculos, în cele din urmă Irina impunându-se cu 6-2.

Adversar incomod, în sferturi

În sferturile de finală, Irina o va întâlni pe maghiară Timea Babos (55 WTA). Partida va avea loc joi sau vineri, la o oră încă necunoscută.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Irina și-a asigurat un cec în valoare de 13.121 de dolari.

În jurul orei 10:00, în direct pe Digisport, Simona Halep o va întâlni pe chinezoaica Ying-Ying Duan.

Printr-o victorie, românca poate profita de abandonul ibericei Garbine Muguruza de la Brisbane și îşi poate asigura, încă o săptămână, poziţia de lider WTA.

surs: ziare.com