Un incendiu izbucnit sâmbătă într-un apartament situat la parterul unui bloc de pe strada Mihai Bravu din municipiul Ploiești a pus pe jar zeci de locatari și a mobilizat un amplu dispozitiv de intervenție din partea ISU Prahova.

Flăcările au pornit de la învelișul unui boiler electric, dar degajările masive de fum au transformat rapid casa scării într-o capcană sufocantă pentru vecinii de la etajele superioare. Aproximativ 30 de persoane au reușit să se autoevacueze, însă pompierii au fost nevoiți să intervină cu autoscara pentru evacuarea celorlalți locatari blocați în apartamentele inundate de fum.

La fața locului au fost trimise 18 pompieri cu trei autospeciale de stingere, o autoscara mecanică, o autospecială de descarcerare, un ventilator pentru evacuarea fumului, un echipaj SMURD, precum și două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean Prahova.

Din fericire, incendiul a fost lichidat înainte să se extindă, iar până în acest moment nu s-au înregistrat victime. Echipajele continuă ventilarea clădirii pentru a elimina fumul dens acumulat.

Pompierii au acționat rapid și coordonat, reușind să evite o tragedie. Incidentul readuce în atenție riscurile asociate instalațiilor electrice și importanța dotării imobilelor cu detectoare de fum funcționale.

Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews.