Sportiva prahoveană Georgeta Popescu a participat la St. Moritz, în Elveția, atât la  Cupa Mondială, cât și la Cupa Europei.

Georgeta Popescu este din Câmpina, fiind legitimată la CSO Sinaia, antrenată de Grigore Dorin Alexandru.

În perioada 8-21 ianuarie, sportiva a participat în St. Moritz, Elveția, la Cupa Mondială. A participat  în proba de monobob, dar și în proba de bob două persoane. La prima probă s-a situate pe locul 19 și iar la a doua a ocupat locul 16, alături Antonia Sârbu.

La concursurile de Cupa Europei, la monobob a obținut locul 9, iar la bob două persoane a obținut locul 7 alături de Medeea Mușulete.

În cadrul Campionatului Mondial de Juniori, Georgeta Popescu s-a clasat, în proba de monobob, pe locul 6 la U26 și pe locul 5 la U23. În a doua zi, la proba de bob două persoane a luat startul cu Antonia Sârbu, clasându-se pe locul 6 la U26 și cucerind medalia de bronz la U23.

Georgeta Popescu este componentă a lotului național al României la bob.