O pacientă, internată 53 de zile la Spitalul Floreasca din Bucureşti cu arsuri pe 70% din corp și transferată ulterior în stare gravă, cu multiple infecții, la un spital din Belgia, a reușit joi să stea într-un fotoliu, fiind ajutată de un robot special!
Alina Alexandru, sora Laviniei Vlad, a relatat pe Facebook că Lavinia se temea că va retrăi durerea resimțită la Floreasca dacă ar încerca să se ridice, însă acest lucru nu s-a întâmplat.
Pacienta a stat aproape o oră pe fotoliu și s-a bucurat nespus că nu mai era „prizonieră pe un pat de spital”. În prezent, Lavinia poartă doar compresivele, bandajele de pe brațe fiind îndepărtate.
Alina a explicat că, deși sora ei a plâns toată dimineața din frică, a închis ochii și a avut încredere în echipa medicală, ceea ce a permis mutarea cu robotul.
„Nu a fost pusă să stea în picioare cu sângele șiroind din plăgi, nu a fost lăsată să urle de durere sau să leșine. Robotul a făcut posibilă mutarea în siguranță”, a scris Alina.
Aceasta a subliniat că experiența din România a lăsat un ecou puternic în sufletul Laviniei, care inițial nu mai vedea speranță. Totuși, acum, ea a făcut pași importanți spre recuperare, cu starea generală îmbunătățită, fără sonda nazală, dar menținând riscul de șoc septic și febră.
Alina a mai povestit că Lavinia a fost întristată de vestea exploziei din Bacău cu patru victime, dar s-a bucurat să afle că Ministerul Sănătății le va oferi șansa unui transfer rapid în centre unde vindecarea nu este un drum plin de durere.
Vara aceasta, Lavinia a suferit arsuri grave în urma exploziei centralei din apartamentul său și a stat 53 de zile la Floreasca, unde a fost infectată cu bacterii, înainte de a fi transportată în Belgia.
Alina Alexandru, donatoare de piele pentru Lavinia și pacientă la rândul ei în spitalul bucureștean, a criticat dur lipsa măsurilor de igienă și sprijin psihologic pentru marii arși, descriind condițiile precare și lipsa sprijinului de bază pentru pacienți.