„Ruta Cavalerilor teutoni” este o rută cultural turistică atestată de Ministerul Antreprenoriatului şi Turismului și care leagă cetăţile teutonice din Ţara Bârsei.
Se întinde pe o lungime de 350 km și cuprinde nouă localități din Țara Bârsei: Brașov, Bran, Codlean, Feldioara, Hălmeag, Hărman, Prejmer, Râșnov și Teliu.
Aceasta este a treia rută cultural-turistică atestată din judeţul Braşov (după Porţile Transilvaniei şi Transhumanţa în Munţii Ciucaş).
Ruta a fost iniţiată de Primăria Feldioara în parteneriat cu Muzeul de Etnografie Braşov.