Debut cu dreptul în 2017!

hiroshi-centelles-stiinta-bacau-retur-faza-650×256
Cristian Anghelescu

Știința Bacău – Tricolorul LMV Ploiești 0:3 (20:25, 14:25, 27:29)!

Tricolorul LMV Ploiești a debutat cu dreptul în 2017, învingând, aseară, în deplasare, pe Știința Bacău, într-un meci contând pentru etapa a III-a din Divizia A1, retur Faza I. Elevii antrenorilor Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu au controlat jocul încă din primul set, întorcându-se din Moldova cu toate cele trei puncte puse în joc.

Actul întâi al partidei a fost echilibrat, dar Tricolorul LMV s-a aflat în frunte, distanțându-se la două puncte, la 5:3, respectiv 9:7. Gazdele, însă, au avut răspuns de fiecare dată, egalând situația pe tabelă, menținând echilibrul.

Dar, de la 16:16, echipa ploieșteană s-a desprins decisiv, prin trei puncte la rând, iar Știința Bacău nu a mai reușit să recupereze din ecart. Tricolorul LMV și-a adjudecat actul cu scorul de 25:20, închizând setul cu încă două puncte consecutive.

Momentul bun al Tricolorului LMV din finalul setului întâi a continuat și în actul secund, set dominat cu autoritate de jucătorii pregătiți de Sergiu Stancu și Mădălin Marinescu. Tricolorul LMV a început setul cu cinci puncte consecutive, distanțându-se, apoi, tot mai mult, la 11:4, respectiv 16:7, diferența depășind chiar și zece puncte, scor 23:11. În cele din urmă, setul a revenit echipei ploieștene cu scorul de 25:14.

Setul al treilea părea că va continua în același ritm ca actul anterior, Tricolorul LMV conducând cu 3:0, respectiv 6:1. Dar, Știința Bacău a reușit să găsească o portiță în defensiva ploieșteană, revenind în joc și preluând chiar conducerea (pentru prima dată în meci), după un parțial de 7:2, scor 10:9.

Ploieștenii au replicat, revenind în frunte, scor 13:11. Gazdele au avut, de asemenea, răspuns, preluând controlul din nou, reușind un parțial de 6:2, prin care s-au desprins la două puncte, scor 17:15. Tricolorul LMV a egalat la 18, Știința a refăcut imediat ecartul de două lungimi, scor 20:18, iar echipa ploieșteană a restabilit încă o dată egalitatea, scor 20:20, amplificând dramatismul setului.

S-a mers, apoi, „side-out” până la 22:21, când Tricolorul LMV a preluat conducerea, prin două puncte la rând. Știința Bacău a răspuns prin două puncte consecutive, procurându-și minge de set. Tricolorul LMV nu a cedat, trimițând actul în prelungiri.

Iar după încă două mingi de set salvate, elevii antrenorilor Stancu și Marinescu au încheiat socotelile cu trei puncte consecutive, adjudecându-și setul cu scorul de 29:27, după 33 de minute de joc, obținând victoria cu 3:0 la seturi, la capătul unui meci care a durat o oră și 21 de minute.

De menționat că la Tricolorul LMV a început pe postul de universal mexicanul Daniel Vargas Osorio, dar a fost înlocuit de Andrei Grigoraș de la mijlocul primului set, care a rămas pe teren până la final.

Pentru Tricolorul LMV urmează, săptămâna viitoare, două meciuri pe teren propriu, în Sala „Olimpia”, întâlnind, mai întâi, miercuri, pe VCM LPS Piatra Neamț, în restanța din etapa a II-a a returului Fazei I, iar apoi  pe Știința Explorări Baia Mare, sâmbătă, ambele partide urmând să înceapă de la ora 18:00.

Casetă

Sala Sporturilor Bacău. Sspectatori: circa 200.

Știința Bacău: Ivankovic, Someșan – extreme, Cimili, Marinca – centri, Ivkovic – coordonator, Csoma – universal – D. Ghimeș – libero; au mai intrat Vițelaru – extremă, A. Voinea – centru, Sărăcuțu – extremă, Purice – universal; rezerve neutilizate: Tîrcavu – centru, Cazacu – coordonator, Todoruț – libero. Antrenori: Corneliu Păduraru, Eusebiu Țurcanu.

Tricolorul LMV Ploiești: Centelles, Milivojevic – extreme, Zhylinskyi, Riabukha – centri, Carrasco – coordonator, Vargas – universal, Skundric – libero; au mai intrat: Grigoraș – universal, F. Voinea – extremă, C. Ghimeș (căpitan) – coordonator; rezerve neutilizate: Aleksic, Dushkov – centri, Farcaș, Rutecki – extreme. Antrenori: Sergiu Stancu, Mădălin Marinescu.

Arbitri: Florin Dimachi (Galați), Ioan Bîrsan (Iași).

Observator FRV: Adrian Pustiu (Braşov).

Celelalte rezultate:

SCM ”U” Craiova – ACS Volei Mun. Zălau 3-0 (28-26, 25-23, 25-16)     VCM LPS Piatra Neamț – CS Arcada Galați   0-3 (16-25, 18-25, 21-25)    CS Volei Caransebeș – CS Unirea Dej 3-1 (25-15, 22-25, 25-22, 30-28)   CSM București – CS “U” Cluj 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

sursa: tricolorullmvploiesti

romsilva COREP 07 SRL - Firma de constructiigristotermo-ploiestispalatoria-haroldparc industrialeko-angajeazaekond-angajeazasponsor