Csíkszereda Miercurea Ciuc a pus la colț Chindia Targoviste, in runda a 8 a, a Ligii a 2 a.
Targovistenii au pierdut cu scorul de 1-0 la Miercurea Ciuc si au coborat pe locul 10 in clasamentul Ligii a 2 a, fiind foarte departe de indeplinirea obiectivului de promovare in Superliga.

FK Miercurea Ciuc a regăsit drumul spre victorie după mai bine de o lună și jumătate!

Elevii lui Robert Ilyeș au câștigat meciul cu Chindia Târgoviște, din runda a 8-a a Ligii 2, grație golului marcat de Richard Jelena în minutul 38.

Meciul de la Miercurea Ciuc a avut două reprize diametral opuse. Prima a aparținut Chindiei Târgoviște, care a avut ocazii imense la poarta excelentului Gyenge.

În partea secundă, elevii lui Robert Ilyeș au blocat eficient culoarele, puteau majora scorul pe contraatac, în timp ce Chindia lui Vasile Miriuță a pedalat în gol și a părut o echipă epuizată.

La Chindia criza se adâncește, iar la final, președintele Andrei Cordoș și  antrenorul Miriuță și-au băgat jucătorii în ședință minute bune.

Chindia a coborât pe locul 10, cu 10 puncte. Runda viitoare, dâmbovițenii vor juca acasă cu Progresul Spartac.