Cea de-a 44-a ediție a premiilor BRIT a avut loc seara trecută la Londra! Artista Raye a fost marele câștigător al serii, plecând acasă cu șase premii, inclusiv titlul pentru melodia anului, „Escapism”
Cântăreața Raye a fost marea câștigătoare a serii, plecând acasă cu șase premii, inclusiv cel pentru cele mai multe statuete câștigate într-un an, depășindu-i pe Harry Styles, Adele și Blur, fiecare cu patru premii. Raye, care a fost premiată și pentru cel mai bun artist nou și pentru melodia anului, a împărtășit o amintire din perioada când mergea la Școala BRIT, afirmând că visul său era să câștige un premiu BRIT.
Deși nu a fost prezentă la ceremonie, Miley Cyrus, care a câștigat primul premiu BRIT pentru cea mai bună melodie internațională cu „Flowers”, a transmis un mesaj de mulțumire publicului britanic, menționând că este onorată să primească acest premiu.
Dua Lipa a câștigat al șaptelea premiu BRIT din cariera sa pentru cea mai bună interpretare Pop și a transmis un mesaj de recunoștință fanilor săi pentru susținerea acordată.
Trofeul Global Icon, decernat pentru întreaga carieră, a fost acordat interpretei din Australia, Kylie Minogue.
Iată lista completă a câștigătorilor:
- Artistul anului: Raye
- Melodia anului: Raye featuring 070 Shake – „Escapism”
- Albumul anului: „My 21st Century Blues” – Raye
- Artistul internațional al anului: SZA
- Cel mai bun artist nou: Raye
- Cel mai bun act Pop: Dua Lipa
- Cel mai bun act Dance: Calvin Harris
- Cel mai bun act Hip-hop/grime/rap: CasIsDead
- Cel mai bun act R&B: Raye
- Starul în ascensiune: The Last Dinner Party
- Grupul anului: Jungle
- Grupul internațional al anului: Boygenius
- Cel mai bun act alternativ/rock: Bring Me The Horizon
- Cântărețul anului: Raye
- Producătorul anului: Chase and Status
- Iconul global: Kylie Minogue
Mai multe știri pe republikanews.ro.
Ne găsești pe pagina de Facebook RepublikaNews